Wczorajszy dzień na rynkach finansowych wyglądał już dużo spokojniej. Jednakże dziś pomimo iż kalendarz makro na pierwszy rzut oka może wydawać się nieciekawy, to wieczorne wystąpienia członków FOMC mogą przynieść wiele komentarzy do FOMC i ponownie powrót większej zmienności.

Najciekawsze będą pierwsze dwa wystąpienia, gdyż autorami ich będą głosujący w tym roku członkowie Komitetu - Esther George (głosuje w 2013; mocny jastrząb ) i Daniel Tarullo (głosuje w 2013; gołąb) Inwestorzy pilnie będą się także wsłuchiwali, chyba w jednego z najbardziej medialnych członków, jakim jest James Bullard, pomimo iż do głosu w FOMC dojdzie dopiero w 2015. Na koniec przypadnie wystąpienie głosującego w przyszłym roku szefa Fed z Minneapolis - Narayana Kocherlakoty (głosuje w 2014; gołąb). Oczywiście na bieżąco relacja z wystąpień na xpuls.pl.

Niezłe dane z USA

Wczoraj ze Stanów Zjednoczonych poznaliśmy m.in. tygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (spadek do 309 tys.) , indeks FED z Filadelfii, (wzrost do 22,3 pkt. z 9,3 pkt.), sprzedaż domów na rynku wtórnym (wzrost do 5,48 mln z 5,39 mln) oraz Indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board (wzrost do 0,7% z 0,5%). Wszystkie figury okazały się lepsze od oczekiwań, lecz nie przyniosły silnej korekty umacniającej dolara. Trudno się dziwić pamiętając komunikat FOMC i słowa Bena Bernanke.

Gorsze dane z UK

Po raz pierwszy od dłuższego czasu dane z Wysp rozczarowały inwestorów. Sprzedaż detaliczna spadła o 0,9% m/m, przy konsensusie na poziomie +0,4% i odczycie sprzed miesiąca na poziomie +1,1%. Funt lekko tracił, lecz nie na tyle silnie, by można było stwierdzić, że duzi inwestorzy, którzy w ciągu ostatnich miesięcy uwierzyli w funta, zaczęli realizować zyski z hossy na Wyspach.

Libia zaczyna zwiększać wydobycie ropy

Informacje od rządu Libii sugerują, że libijskie spółki naftowe zaczynają zwiększać wydobycie ropy, po ostatnim spadku wydobycia o ponad 1 mb/d (protesty pracowników pół naftowych). Wg informacji od ministra ds. ropy dziś wydobycie sięgnie 0,8 mb/d (potencjał to ok. 1,5 mb/d). Jeśli wydobycie będzie rosło w kolejnych dniach, niewykluczone, że inwestorzy uwierzą w koniec problemów w Libii, co może obniżyć lekko ceny ropy Brent.

Paweł Kordala