Podczas wtorkowej sesji uwagę inwestorów przyciągnęły informacje obrazujące aktualną sytuację ekonomiczną w Europie. Rano ECB opublikował dane o saldzie rachunku bieżącego oraz bilansie handlu zagranicznego, które w obydwu przypadkach były niższe od prognozowanych.

Pozytywnym zaskoczeniem okazała się za to wysokość niemieckiego wskaźnika nastrojów ekonomicznych ZEW, która we wrześniu wzrosła do 49.6 pkt, co z kolei jest najlepszym wynikiem od kwietnia 2010 roku. W efekcie kurs EUR/USD osiągnął wczoraj poziom 1.3449. Mniej optymistyczne informacje napłynęły z Wielkiej Brytanii, gdzie w ostatnim miesiącu dynamika inflacji CPI wyniosła 0.4% m/m i 2.7% r/r, natomiast PPI – 0.1% m/m i 1.6% r/r. Z kolei, za Oceanem najważniejszym wydarzeniem było rozpoczynające się posiedzenie Fed. W obliczu ostatnich danych napływających z amerykańskiego rynku pracy, ekonomiści spodziewają się ograniczenia programu QE3 o 10 mld dolarów. O tym, jak będzie w rzeczywistości – przekonamy się już dzisiaj o godzinie 20:00.

Podczas dzisiejszej sesji opublikowany zostanie również protokół z posiedzenia BoE. W ciągu dnia, uwagę inwestorów znad Wisły przyciągną wiadomości o dynamice produkcji przemysłowej w Polsce (prognoza 2.9% r/r), natomiast zza Oceanu napłyną także cotygodniowe dane obrazujące sytuacje na amerykańskim rynku pracy.

dr Maciej Jędrzejak