Od rana wspólna waluta odrabia część strat z wczorajszego popołudnia. Kurs EUR/USD wzrasta do 1,3345. Spadki kursu EUR/PLN zatrzymały się na 200- sesyjnej średniej kroczącej. Notowania osiągnęły minimum na 4,1870, obecnie jednak wzrastają do 4,20. Z kolei kurs USD/PLN znajduje się na 3,1460.

Dziś największą uwagę powinien przykuć odczyt inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii (10:30) oraz indeksu instytutu ZEW (11:00). Ponadto z Polski poznamy dane o dynamice przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sierpniu. Wpływ tych wydarzeń na rynek powinien być jednak nieco ograniczony z powodu kończącego się jutro posiedzenia FOMC i prawdopodobnej decyzji o ograniczeniu QE3. Zwiastunem wzrostu wartości indeksu oczekiwań ZEW może być ostatni stosunkowo silny wzrost indeksu nastrojów Sentix. 12- okresowa korelacja zmian wartości tych indeksów sięga poziomu 0,81.

Konsensus zakłada wzrost indeksu bieżącej oceny z 18,3 do 20 pkt. oraz oczekiwań z 42 do 45 pkt. Dzisiejsze dane tradycyjnie udzielą pewnej wskazówki przed ważniejszymi odczytami indeksów PMI dla strefy euro, które poznamy w przyszłym tygodniu. Dane z Eurolandu, wskazujące na poprawę koniunktury powinny przekładać się na wzrost wartości wspólnej waluty. Nie spodziewamy się jednak silnej reakcji na rynku, gdyż uważamy, że inwestorzy wstrzymają się z ważniejszymi decyzjami do jutrzejszej decyzji FOMC.

Polska: Kolejny spadek zatrudnienia

Uważamy, że sierpień będzie dwunastym z rzędu miesiącem spadku zatrudnienia w ujęciu rocznym. Nasza prognoza kształtuje się na poziomie -0,5 proc. r/r (konsensusem rynkowy: -0,6 proc. r/r). Z kolei nasza prognoza wzrostu przeciętnego wynagrodzenia kształtuje się poniżej konsensusu: 2,7 proc. r/r, wobec konsensusu 2,8 proc. r/r. Kolejny spadek zatrudnienia i stosunkowo niska dynamika wzrostu płac wpływają na niską presję popytowa w gospodarce. To z kolei nie sprzyja perspektywie silniejszego wzrostu inflacji, która w ostatnich miesiącach odbiła się od najniższego poziomu w historii. Uważamy, że dzisiejsze dane pozostaną bez wpływu na przebieg notowań par złotowych.

Szymon Zajkowski