W Europie, piątkowa sesja rozpoczęła się od opublikowania danych o zmianie zatrudnienia (-0.1% k/k).

Uwagę inwestorów znad Wisły przyciągnęły informacje dotyczące dynamiki inflacji CPI, która w ostatnim miesiącu wyniosła -0.3% m/m oraz 1/1% r/r. Po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie, odbyło się spotkanie ministrów finansów krajów Unii Europejskiej. Ze względu na zbliżający się termin udzielenia Cyprowi kolejnego pakietu ratunkowego, głównym tematem rozmów była sytuacja ekonomiczna tego kraju. Popołudniu, z USA napłynęły informacje o dynamice tamtejszej inflacji PPI, która w sierpniu wyniosła 0.3% m/m oraz 1.4% r/r, a także sprzedaży detalicznej – 0.2% m/m. Rzecznik Białego Domu zdementował również informację o wyborze byłego sekretarza skarbu – Lawrance'a Summers'a na nowego szefa Fed, która ukazała się w piątkowym wydaniu dziennika Nikkei.

Z kolei, w niedzielę odbyły się wybory do lokalnego parlamentu Bawarii. Zgodnie z przewidywaniami analityków, większość mandatów zdobyła – rządząca tym regionem od 56 lat – chadecka partia CSU.

Poniedziałkowa sesja zostanie zdominowana przez informacje napływające z Europy. Rano uwagę inwestorów przyciągnęło wystąpienie szefa ECB – Mario Draghiego. W ciągu dnia poznamy treść raportu ONZ w sprawie użycia broni chemicznej w Syrii. Opublikowane zostaną również dane dotyczące dynamiki inflacji HICP (prognoza 0.1 m/m oraz 1/3% r/r) w Eurostrefie. Popołudniu, zza Oceanu napłyną natomiast informacje o produkcji przemysłowej (prognoza 0.4% m/m).

dr Maciej Jędrzejak