W zasadzie w tym tygodniu nie będzie się liczyć nic innego jak posiedzenie FED zaplanowane na 17 i 18 września. Jest to wydarzenie bez precedensu, gdyż środowa decyzja o wielkości ograniczenia programu QE3 oraz konferencja prasowa Bena Bernanke powinny przyćmić pozostałe wydarzenia.

Summers rezygnuje z kandydatury

Larry Summers do niedawna był dość pewnym kandydatem na szefa Rezerwy Federalnej. Okazało się jednak, że demokraci mogą go poprzeć w zdecydowanie mniejszym stopniu niż zakładano. Summers zrezygnował, a rynki zareagowały wyprzedażą dolara, tworząc na otwarciu w niedzielę wieczorem luki weekendowe. Dzięki temu para EURUSD znajduje się już najwyżej od końca sierpnia i jest blisko ostatnich szczytów przy 1,3450.

Reakcja rynku jest dość zrozumiała, ponieważ obecnie fotel szefa FED zdobędzie najprawdopodobniej Janet Yellen, obecna wiceszefowa Rezerwy. Yellen jest postrzegana jako bardzo gołębia i dlatego inwestorzy zareagowali wyprzedażą amerykańskiej waluty. Taki zwrot akcji przy środowej decyzji FED na pewno spowoduje jeszcze więcej spekulacji na temat ścieżki cięcia QE3 w przyszłości.

Posiedzenie od 17 września, decyzja 18 września.

Środa, godzina 20:00 czasu polskiego – ten dzień i ta godzina powinny być zapamiętane przez każdego inwestora. Przypomnijmy, że po ostatnich danych z rynku pracy konsensus kwoty obniżenia QE3 zmalał z 15 do 10 mld. Natomiast może nie tyle sama kwota będzie tu kluczowa, co progi, przy których Rezerwa ma kończyć program oraz podnosić stopy procentowe. Zmiana którejś z tych dwóch wartości 7 i 6,5% mogą mieć większy wpływ na rynek. Każde obniżenie progów powinno powodować osłabienie dolara, z kolei podwyższenie, jego umocnienie (podobna reakcja rynku może dotyczyć kwoty ograniczenia skupu aktywów). Niemniej jednak oprócz wspomnianej decyzji poznamy jeszcze projekcje makroekonomiczne FED dotyczące chociażby stopy bezrobocia. Centralna projekcja na ten rok przewidywała 7,2-7,3%, tymczasem już w sierpniu było 7,3%. A to może oznaczać obniżenie projekcji na przyszły rok z wcześniejszych 6,5-6,8%. Wystarczy aby 6,5% znalazło się w środku przedziału i już będzie to sugestią szybszej podwyżki, niż oczekuje rynek.

Odpowiedź poznamy w środę 18 września po godzinie 20:00.

Syria, USA, Rosja, ONZ

Temat jest dość złożony, ale wszystko wskazuje na to, że zostaną zastosowane najbardziej pokojowe rozwiązania z możliwych. Barack Obama musiał zrezygnować z lobbowania interwencji zbrojnej, widząc, że nie uzyska do tego odpowiedniego poparcia. Pierwsze skrzypce w tym temacie pokojowego rozwiązania gra John Kerry, który w weekend spotkał się m.in. Siergiejem Ławrowem w Genewie. Syria zastosuje się do porozumienia pomiędzy nimi dotyczącego likwidacji syryjskiej broni chemicznej, jeśli porozumienie to zostanie zatwierdzone przez ONZ. Ławrow i Kerry osiągnęli porozumienie w sobotę rano. Syria ma tydzień na przedstawienie wykazu arsenału broni chemicznej.

W związku z powyższym raport ONZ, który będzie raczej negatywny, już niczego nie zmieni – raport poznamy dziś.

Daniel Kostecki