Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od opublikowania informacji obrazujących sytuację na Dalekim Wschodzie. Zgodnie z oczekiwaniami analityków, japońskie PKB wzrosło w II kwartale o 0.9%. Dla inwestorów, pokładających nadzieję w japońskiej walucie, istotne okazały się wiadomości o Olimpiadzie, która w 2020 roku odbędzie się w Tokio.

Dobre informacje napłynęły również z Chin. Dynamika tamtejszej inflacji CPI wyniosła w ostatnim miesiącu 2.6% r/r, natomiast inflacji PPI – -1.6% r/r. W ciągu dnia uwagę ekonomistów przyciągnęły kolejne wiadomości związane z Syrią. Sekretarz stanu USA – John Keller oświadczył, że prezydent Syrii może zapobiec interwencji zbrojnej USA, jeśli w ciągu tygodnia przekaże wspólnocie międzynarodowej całą broń chemiczną. Zdaniem rzeczniczki prasowej amerykańskiej dyplomacji, taka sytuacja jest jednak mało prawdopodobna. „Gdyby Asad respektował międzynarodowe normy, które obowiązują od ponad stu lat, to nie zacząłby od sięgnięcia po broń chemiczną, aby zabić ponad tysiąc osób” – czytamy w wydanym wczoraj oświadczeniu. Wieczorem, Komisja do Spraw Wyborów i Immunitetu Parlamentarnego rozpoczęła debaty nad odebraniem mandatu senatorskiego Silvio Berlusconiemu. Decyzja nie została jeszcze podjęta, ale były premier zdążył już złożyć w Strasburgu 33-stronicowe odwołanie w tej sprawie, argumentując, że takie działanie narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia BoJ. Rano kolejne informacje napłynęły również z Chin, gdzie opublikowano dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. W ciągu dnia uwagę inwestorów przyciągnie przemówienie członka zarządu ECB – Jörg’na Asmussen’a. Z kolei, za Oceanem zostaną opublikowane nowe informacje o sytuacji na kanadyjskim rynku nieruchomości.

dr Maciej Jędrzejak