Interwencja w Syrii wydawała się formalnością. Jednak często jest tak, iż o polityce zagranicznej decyduje polityka wewnętrzna. Premier Cameron przegrał z deputowanymi. Obama nie chce podzielić jego losu i gra na czas. Decyzja zapadnie zapewne nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu.

Reid odwołuje głosowanie, niejasne wypowiedzi Kerrego

Wczoraj w pewnym momencie mogło wydawać się, iż Assada ominie kara za użycie broni chemicznej. Kerry powiedział bowiem, iż Syria może uniknąć interwencji, jeśli w ciągu tygodnia odda całą broń chemiczną. Temat szybko podchwyciła rosyjska dyplomacja, wychodząc z propozycją objęcia składów broni kontrolą. Okazało się jednak, iż słowa Kerrego nie były formalną propozycją, a amerykańska administracja zasugerowała, iż nie chce bawić się w gierki z Assadem. Tego typu wypowiedzi świadczą jednak o tym, iż Obama nie czuje się mocny w Kongresie. Teoretycznie głosowanie mogło odbyć się już wczoraj, tymczasem administracja ewidentnie potrzebuje czasu, aby zebrać głosy. Jeszcze wczoraj lider Demokratów w Senacie zapowiadał głosowanie w tej izbie w środę, ale już ta zapowiedź została odwołana. Izba Reprezentantów ma głosować dopiero w przyszłym tygodniu. Wygląda na to, iż zmiękczanie tonu przez administrację Obamy ma na celu przekonać część deputowanych, iż prezydent nie chce interwencji zbrojnej, ale jest do takiego kroku zmuszony. Może się zatem okazać, iż notowany obecnie spadek cen ropy oraz wartości dolara będzie przejściowy.

Odpływ od dolara trwa, kalendarz w zasadzie pusty

Słabsze dane z USA sprawiły, iż rynek oczekuje mniejszego cięcia QE na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Oddalenie się po raz kolejny interwencji w Syrii również sprawia, iż ryzyko jest znów milej widziane. Do tego dobre dane z Chin (produkcja wzrosła o 10,4%, podczas gdy oczekiwano 9,9%, sprzedaż wzrosła o 13,4%, konsensus zakładał 13,2%) powodują, iż część kapitału wraca na rynki wschodzące. Wszystko to powoduje odpływ kapitału od dolara w kierunku walut z rynków wschodzących, zyskują też ceny akcji. Taki kierunek może jeszcze chwilę potrwać, gdyż w kalendarzu w zasadzie nie ma pozycji, które mogłyby cokolwiek zmienić. Dziś najciekawszą pozycją są… rozpoczęte budowy domów w Kanadzie (14.15, konsensus +189 tys.). Trochę gęściej w kalendarzu będzie w czwartek i piątek.

dr Przemysław Kwiecień