Po piątkowym rozczarowującym raporcie z amerykańskiego rynku pracy dolar amerykański stracił na wartości. Od początku sesji azjatyckiej kurs EUR/USD stabilizuje się w okolicach 1,3170. Lekko natomiast osłabia się polska waluta. Kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,2780, a USD/PLN na 3,2480.

Na dziś nie ma zaplanowanych w zasadzie żadnych ważnych wydarzeń rynkowych. Na nastroje największy wpływ powinny mieć doniesienia na temat decyzji o ataku Sanów Zjednoczonych na Syrię. Ponadto dziś poznamy wartość indeksu Sentix (10:30), czyli pierwsze badanie ankietowe za wrzesień dotyczące oceny koniunktury. Piątkowy raport z rynku pracy nie wpisał się w ostatnią serię stosunkowo pozytywnych odczytów dotyczących zatrudnienia. Niemniej jednak w ankiecie przeprowadzonej przez agencję Bloomberg (po publikacji raportu) konsensus cały czas zakłada rozpoczęcie ograniczania QE3 na wrześniowym posiedzeniu. Uczestnicy rynku uważają, że Fed rozpocznie od zmniejszenia luzowania o 10 – 75 mld dolarów miesięcznie. Uważamy, ze w najbliższych dniach utrzyma się presja na aprecjację amerykańskiego dolara. W połączeniu z osłabiającym wspólną walutę, gołębim nastawieniem Europejskiego Banku Centralnego, kurs EUR/USD powinien pogłębić spadki. Uważamy, że w tym tygodniu notowania mogą dotrzeć do 1,3050.

Polska: Reforma OFE groźna dla złotego

Relatywna słabość rodzimego rynku akcji to nie jedyny kanał negatywnego oddziaływania planowanych zmian na polską walutę. W wypadku przeprowadzenia reformy systemu emerytalnego powstanie inne, niebagatelne zagrożenie dla złotego. Wskutek przetransferowania do ZUS obligacji skarbowych znajdujących się obecnie w rękach funduszy emerytalnych, do ponad 45 proc. wzrośnie udział inwestorów zagranicznych w całości zadłużenia. W rezultacie złoty stałby się jeszcze bardziej podatny na odpływ inwestycji portfelowych i wrażliwy na sytuację na rynku papierów skarbowych. Trzeba w tym kontekście pamiętać, że już teraz rynki emerging markets znajdują się pod presją, która wynika z oczekiwania na ograniczenie tempa skupu aktywów przez Fed.

Szymon Zajkowski