Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spadki. W ten sposób warszawski parkiet reaguje na ogłoszone wczoraj przez rząd zmiany w systemie emerytalnym.

Były prezes rady nadzorczej ZUS-u Robert Gwiazdowski uważa, że najbliższe tygodnie nie będą pomyślne dla giełdowych inwestorów. Jego zdaniem, polską giełdę w najbliższym czasie czeka korekta. Jak przekonuje prezydent Centrum imienia Adama Smitha od powstania OFE na giełdę wędrowały pieniądze z rynku pracy, które sztucznie wpłynęły na ceny akcji.

Dodał, że z punktu widzenia emeryta nie ma większej różnicy pomiędzy pozostawieniem części składem w Otwartych Funduszach Emerytalnych, a przeniesieniem ich do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rząd zdecydował, że środki obligacyjne OFE zostaną przeniesione na subkonto w ZUS, natomiast akcyjne pozostaną w Funduszach. Obywatele będą mieli trzy miesiące na wybór - subkonto czy OFE. Brak wyboru w tym czasie oznacza przeniesienie ich do ZUS. Proces przenoszenia na subkonto ma się rozpocząć 10 lat przed emeryturą. Rząd wykluczył natomiast nacjonalizację Funduszy - nie przejmie akcji z ich portfela.