W dniu dzisiejszym inwestorzy mogą się spodziewać dalszego umocnienia waluty amerykańskiej wraz z osłabieniem polskiego złotego. Nie jest to tylko zależne od coraz bliższej interwencji w Syrii, ale również od takich czynników jak coraz lepsze odczyty wskaźników makroekonomicznych z gospodarki amerykańskiej jak chociażby wczorajszy odczyt indeksu ISM, który wzrósł do poziomu 55.7 punktów z poziomu 55.4. Do tego trzeba dodać posiedzenie Rezerwy Federalnej we wrześniu i z możliwością ograniczenia QE

Z technicznego punktu widzenia silnym potwierdzeniem do kolejnych spadków na tym rynku byłoby wybicie znaczącego wsparcia na poziomie 1.3174.

Jeżeli chodzi o Polskę to w dniu dzisiejszym najważniejszym wydarzeniem jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w związku z główną stopą procentową. Prawdopodobieństwo wskazuje na to, iż stopy które obecnie są na poziomie 2.5% zostaną niezmienione. Obserwując wykres techniczny rynku USDPLN to wybicie poziomu 3.2549 byłoby silnym sygnałem do tego, iż trend wzrostowy na tym rynku może być kontynuowany. Jeżeli chodzi o rynek EURPLN to takim poziomem jest 4.2781.

Należy zaznaczyć że osłabienie polskiej waluty ma również związek z wysoką rentownością obligacji 10 letnich, których poziom obecnie jest najwyższy od października 2012 roku.

Do innych danych, które w dniu dzisiejszym mogą mieć wpływ na rynek należałoby zaliczyć amerykański bilans handlowy jak i również publikacja Beżowej Księgi, czyli raportu o stanie gospodarki amerykańskiej.

Omar Arnaout