Premier, na dziś, zapowiedział przedstawienie finalnej decyzji reformy II filara emerytalnego. Ta decyzja może wiele zmienić na rynku, dlatego o godzinie 12 warto nasłuchiwać informacji płynących z rządu. Oprócz tego czeka nas decyzja RPP i ważny raport ze Stanów Zjednoczonych.

Rozstrzygnięcie sprawy OFE

Już dziś o godzinie 12 mamy poznać ostateczną decyzję w sprawie OFE. Niepewność związana z tą sprawą ciążyła polskiemu rynku akcyjnemu od wielu miesięcy, dlatego nikogo nie trzeba przekonywać jak ważnym dniem może być środa. Niestety nie wiadomo jak bardzo będzie się różnić ostateczna decyzja od trzech wcześniej zaprezentowanych propozycji. Z punktu widzenia posiadaczy akcji najlepszym rozwiązaniem powinna być likwidacja nieakcyjnej części OFE. Zadłużenie państwa zostanie wyraźnie zmniejszone, a na zakup akcji OFE będą mogły przeznaczać więcej środków. Taka decyzja powinna zdecydowanie sprzyjać wzrostom na GPW, nawet pomijając wydarzenia na światowych rynkach. Dwa pozostałe warianty, które zakładały dobrowolność przekazywania składek do OFE powinny mieć negatywny wpływ na WIG20. Tak czy inaczej, dzisiejsza sesja powinna być bardzo zmienna, a kilkuprocentowe wzrosty lub spadki na głównym indeksie nie będą niczym zaskakującym.

Dolar coraz mocniejszy, złoty coraz słabszy

W siłę rośnie amerykańska waluta. Zmienić tego nie powinna nawet perspektywa oddalania się interwencji w Syrii. Dolar ma wszelkie przesłanki fundamentalne ku temu, aby rosnąć. Oprócz ostatnich niepokojów związanych z potencjalnymi działaniami militarnymi, dolarowi pomaga rosnąca w przyzwoitym tempie gospodarka i przede wszystkim wrześniowe posiedzenie FED. Cięcie QE3, którego oczekuje rynek, sprzyja umacnianiu dolara. Podczas wczorajszej sesji kurs EURUSD zszedł na nowe dwutygodniowe minima, zatrzymując się dopiero na poziomie 1,3138. Takie wydarzenia wpływają negatywnie na kurs złotego. Polska waluta jest coraz słabsza a deprecjację względem dolara powstrzymał dopiero silny opór na poziomie 3,25, pytanie na jak długo.

Dziś RPP i Beżowa Księga

Środowe kalendarium zawiera między innymi finalne odczytu usługowych PMI dla krajów europejskich i rewizyjny odczyt PKB dla całej Strefy Euro. Te dane nie powinny jednak wiele zmienić na rynku, ponieważ odczyty nie powinny znacząco różnić się od tych wstępnych. O godzinie 10.28 poznamy taki sam odczyt dla Wielkiej Brytanii. Z naszego punktu widzenia najważniejsza jest decyzja RPP. Naszym zdaniem, główna stopa procentowa pozostanie na poziomie 2,5%, a Rada odniesie się do poprawiającej się sytuacji w polskiej gospodarce i wyższej inflacji (która była jednak efektem podwyższenia opłat za wywóz śmieci). Ostatnim wydarzeniem dnia będzie publikacja Beżowej Księgi (godz. 20.00). Jest to dokument opisujący sytuację w amerykańskiej gospodarce i dający wskazówki do przyszłej polityki monetarnej FED.

Mateusz Adamkiewicz, Daniel Kostecki