Jest to sygnał na to, że ożywienie gospodarcze wraca do Europy z tym że na jak długo? Wczorajsze dane pomimo, iż lepsze od oczekiwań nie miały większego wpływu na rynek EURUSD który w dalszym ciągu kontynuuje ruch spadkowy rozpoczęty 20 sierpnia. Z technicznego punktu widzenia rynek jest w granicach znaczącego wsparcia na poziomie 1.3163 i jeżeli rynek skończy dzisiejszy dzień poniżej tego poziomu to następnymi znaczącym poziomami wsparcia będą poziom 1.3063 oraz 1.3020. Jesteśmy jednak w tygodniu publikacji na temat zatrudnienia w stanach zjednoczonych i rynki ewidentnie czekają na ten dzień więc przyszłe kierunki na rynkach mogą zostać określone dopiero pod koniec bieżącego tygodnia. Jeżeli chodzi o dzień dzisiejszy to jedynym znaczącym wskaźnikiem będzie publikacja amerykańskiego indeksu ISM o godzinie 16.

Interesująca sytuacja z punktu widzenia analizy technicznej się uformowała na rynku GBPUSD, gdzie rynek wrócił do ruchu wzrostowego po możliwym zakończeniu ruchu korekcyjnego rozpoczętego dnia 21 sierpnia. Ruch korekcyjny stanowił 88.6% poprzedniego ruchu korekcyjnego oraz nie wybił poziomu 41.4% ruchu wzrostowego rozpoczętego na początku sierpnia. Jest to silna wskazówka że inwestorzy mogą z punktu widzenia prawdopodobieństwa spodziewać się powrotu do ruchu wzrostowego na tym rynku. 1.5630 jest pierwszym celem rynku i wybicie tego poziomu byłoby silnym sygnałem że rynek będzie chciał się zbliżyć do ostatniego znaczącego szczytu na poziomie 1.5716. Należy jednak pamiętać o wcześniej wspomnianych znaczących odczytach które będą dyktowały jaki będzie kierunek ruchu na rynku.

Jeżeli chodzi o rynek USDPLN, to prawdopodobieństwo wskazuje na kontynuacje ruchu wzrostowego gdzie celem rynku będzie osiągnięcie poziomu 3.26.

Omar Arnaout