Z racji na obchodzone przez Amerykanów i Kanadyjczyków święto pracy, podczas poniedziałkowej sesji uwagę inwestorów przyciągnęły dane o dynamice przemysłowych indeksów PMI dla największych światowych gospodarek.

Pierwsze informacje opublikowano nad ranem w Chinach, gdzie wartość tego wskaźnika wzrosła w sierpniu do 50.1 pkt. W ciągu dnia dobre wiadomości napłynęły także z Europy. Dla ekonomistów pozytywnym zaskoczeniem okazały się informacje o sytuacji w Hiszpanii. Wartość tamtejszego indeksu PMI wzrosła w ostatnim miesiącu do 51.1 pkt, przekraczając tym samym próg 50 pkt oddzielający recesję od wzrostu gospodarczego. Wprawdzie sytuacja ekonomiczna na Półwyspie Iberyjskim nadal pozostaje fatalna, a bezrobocie utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie 26%, jednak coraz lepsze dane pozwalają mieć nadzieję na stopniową poprawę. Premier Mariano Rajoy’a wierzy, że dzięki eksportowi a także rosnącej liczbie turystów, kraj będzie w stanie przezwyciężyć trwający od dwóch lat kryzys.

Dzisiejsza sesja z racji na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych powinna upłynąć dosyć spokojnie. W ciągu dnia poznamy informacje o dynamice inflacji PPI w Eurostrefie (prognoza 0.1% m/m i 0.1% r/r), natomiast w USA opublikowane zostaną dane dotyczące tamtejszego indeksu ISM dla przemysłu (prognoza 54 pkt).

dr Maciej Jędrzejak