Oddalenie widma ataku USA na Syrię od rana koryguje ceny na rynkach surowców, rosną ceny akcji w Azji i kontrakty na indeksy europejskie.

W piątek sprawa nie była dla wszystkich oczywista. Choć Wielka Brytania odmówiła ataku na Syrię, znacznie komplikując sytuację Baracka Obamy, inwestorzy na globalnych rynkach nadal poważnie obawiali się konsekwencji ataku USA na Damaszek. Również dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech (spadek o 1,4 proc. m/m), spadek zaufania konsumentów w strefie euro oraz nieco słabsze niż oczekiwano dochody i wydatki Amerykanów, pomagały inwestorom podjąć decyzję o sprzedaży akcji. Ale publikacja danych była bardziej pretekstem (kilka innych odczytów było bardziej optymistycznych), zaś prawdziwym powodem do obaw pozostała Syria. Ostatecznie CAC40 stracił w piątek 1,3 proc., DAX 1,1 proc, a FTSE 0,75 proc. Z dobrej strony pokazał się tym razem nasz region – WIG20 zyskał 0,7 proc., a BUX 0,9 proc.

Na Wall Street także przeważali sprzedający – S&P stracił 0,3 proc. i znalazł się na najniższym poziomie od wtorku, od kiedy groźba szybkiego uderzenia USA na Syrię stała się zaskakująco realna. Również fakt, że w piątek S&P znalazł się na najniższym poziomie właśnie od wtorku świadczyć może o tym, że obawy o konsekwencje eskalacji konfliktu pozostały silne wśród inwestorów.

W weekend wszystko się zmieniło, ponieważ choć Barack Obama zdecydował o ataku na Syrię, to jednak zdecydował się poprosić Kongres o autoryzację decyzji, co oznacza nie tylko zwłokę (kongresmeni wracają z urlopów 9 września), ale także wątpliwości, czy do uderzenia w ogóle dojdzie. W rezultacie znaczna część indeksów azjatyckich zanotowała wzrost w poniedziałek, a wspierały go także dane o wzroście chińskiego PMI do 50,1 (odczyt HSBC i Markit), najwyższego poziomu od 2010 r. Widać więc zależność chińskiej gospodarki od sytuacji w Europie i w USA, gdzie sygnały poprawy pojawiły się nieco wcześniej. Indeks giełdy w Szanghaju zyskiwał 0,1 proc. na pół godziny przed końcem notowań, a Hang Seng rósł w tym czasie o 1,8 proc. Kospi stracił dziś 0,1 proc., a Nikkei wzrósł o 1,4 proc., m.in. dzięki osłabieniu jena.

W Europie oczekiwany jest wzrost indeksów rzędu 0,8 proc., kontrakty na S&P sugerują zwyżkę o 0,7 proc. (Wall Street dziś nie pracuje). Również w Europie poznamy odczyty PMI dla sektora produkcji i również one mogą zaważyć na nastrojach. Brak inwestorów amerykańskich na rynkach, także sprzyja dziś obozowi byków na rynku akcji. Na rynku surowców przeciwnie – zmniejszenie zagrożenia konfliktem militarnym daje pretekst do korekty cen ropy i metali.

Emil Szweda