W Europie wtorkowa sesja rozpoczęła się od publikacji informacji napływających zza Odry. Ekonomistów pozytywnie zaskoczyły lepsze od prognozowanych dane dotyczące bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz oczekiwań biznesowych w Niemczech. W sierpniu wzrosła również wartość niemieckiego wskaźnika nastrojów biznesowych Ifo, uznawanego za jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o tamtejszej gospodarce, który wyniósł 107.5 pkt.

Uwagę inwestorów przyciągnęły jednak przede wszystkim niepokojące wiadomości o sytuacji w Syrii, gdzie użycie broni chemicznej na ludności cywilnej, wywołało obawy związane z możliwością interwencji zbrojnej Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Po poniedziałkowym przemówieniu amerykańskiego sekretarza stanu – John’a Kerry’ego, ekonomiści spekulują, że może do niej dojść nawet jutro. Z tego powodu na rynku walutowym obserwowaliśmy wczoraj znaczący wzrost ceny ropy, a także odpływ kapitałów w kierunku bezpiecznych aktywów takich jak złoto, frank szwajcarski czy japoński jen. Najwięcej na wartości straciła turecka lira, osiągając najniższą dotychczas wartość 1.98 USD/TRY.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji niemieckiego indeksu zaufania konsumentów Gfk. W ciągu dnia poznamy dane o dynamice podaży pieniądza M3 w Eurostrefie (prognoza 2.1% r/r) , a także nowe informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. Uwagę inwestorów będą również przyciągały kolejne wiadomości dotyczące sytuacji w Syrii.

dr Maciej Jędrzejak