W czasie piątkowej sesji inwestorzy po obu stronach Oceanu nie mogli narzekać na nudę. Przed południem w Europie opublikowano dane dotyczące dynamiki PKB Niemiec oraz Wielkiej Brytanii, która w obydwu przypadkach wzrosła o 0.7% k/k. Z USA napłynęły natomiast informacje o rozpoczynającej się w Jackson Hole dwudniowej konferencji ekonomicznej.

W dorocznym spotkaniu bankierów centralnych po raz pierwszy od 25 lat nie wziął udziału szef Fed. Wystąpienie w jego zastępstwie obecnej wiceprezes – Janet Yellen, jednej z najpoważniejszych kandydatek na objęcie stanowiska po odchodzącym zimą na emeryturę Bernanke, miało dla ekonomistów symboliczne znaczenie. Uwagę inwestorów przyciągnęły również dane opublikowane w Brazylii, gdzie w ostatnim miesiącu znacząco spadło zarówno saldo obrotów bieżących, jak i wysokość zagranicznych inwestycji.

Na osłabienie kursu walutowego negatywnie wpłynęło zapowiedziane przez Fed zmniejszenie skali luzowania ilościowego – real w stosunku do dolara jest obecnie na najniższym od ponad 5 lat poziomie. W obawie przed dalszym spadkami wartości waluty, brazylijski bank centralny planuje przeprowadzenie wartego 60 mld dolarów programu interwencyjnego.

Początek tygodnia, z racji na niewielką ilość zaplanowanych publikacji, zapowiada się spokojnie. Dla inwestorów znad Wisły istotne będą informacje o dynamice sprzedaży detalicznej (3.1% r/r) oraz stopie bezrobocia (prognoza 13.1% m/m) w Polsce. Popołudniu poznamy natomiast informacje o wartości zamówień na dobra trwałego użytku w USA (prognoza 0.5% m/m).

dr Maciej Jędrzejak