W czwartek na rynkach wielu surowców dominował kolor zielony – podrożały m.in. ropa naftowa, miedź, metale szlachetne. Indeks CRB zanotował jednak relatywnie niewielki wzrost – o 0,04%, ze względu na przeceny niektórych towarów rolnych. Wczoraj liderami zniżek były: kawa, kukurydza, pszenica i soja.

W centrum uwagi:
• Pozytywne informacje dotyczące plonów kukurydzy
• Crop Tour mniej optymistyczny w sprawie soi
• Będą kolejne duże zbiory soi w Brazylii?


Pozytywne informacje dotyczące plonów kukurydzy

Cena kukurydzy spadła wczoraj o ponad 2% na skutek zmniejszonych obaw o podaż tego zboża w USA. Jak podają eksperci przygotowujący cotygodniowy U.S. Drought Monitor, susze, które w poprzednich dniach wyniosły notowania kukurydzy nieco w górę, systematycznie ustępują. Co ważne, susze stają się coraz mniej dotkliwe w kluczowych stanach produkujących zboża, w tym w stanach Kansas, Nebraska, Kolorado, Teksas czy Nowy Meksyk.

Co więcej, w połowie tygodnia pojawiły się pozytywne informacje dotyczące plonów kukurydzy w kluczowych stanach w USA, które opublikowane zostały po czterodniowym tour grupy badaczy (tzw. Pro Farmer Midwest Crop Tour). Zaskoczył przede wszystkim wyraźny wzrost szacowanych plonów w stanie Illinois które mają być o około 40% większe niż w ubiegłym roku. Stan Illinois to drugi największy producent kukurydzy w USA po stanie Iowa – jednak w tym roku, według Departamentu Rolnictwa, stanie się on liderem tej klasyfikacji.

Crop Tour mniej optymistyczny w sprawie soi

Ci sami inspektorzy mają jednak inne wnioski dotyczące plonów soi. Te okazały się rozczarowująco niskie w porównaniu z oczekiwaniami oraz z ubiegłorocznymi wynikami. Chociaż wczoraj notowaniom soi nie udało się wyjść na plus, to jednak strona popytowa jest na tym rynku silniejsza niż na rynku kukurydzy. Przez ostatnie 2 tygodnie notowania soi wzrosły o około 10%, podczas gdy na rynku kukurydzy zwyżka była symboliczna.

Dzisiaj rano notowania kukurydzy i soi delikatnie rosną, odreagowując wczorajsze straty. Dalsze wzrosty będą jednak trudne do utrzymania ze względu na prognozy obfitych zbiorów obu zbóż w USA w tym sezonie. Strona popytowa ma szansę być jednak silniejsza na rynku soi, bowiem to zboże było zasiewane później niż kukurydza i w związku z tym, jest obecnie we wcześniejszej fazie wzrostu, czyniącej je wciąż wrażliwym na zmiany w pogodzie.

Będą kolejne duże zbiory soi w Brazylii?

Jednak już w dłuższej perspektywie czasowej także na rynku soi presję będzie wywierała strona podażowa. Wynika to z oczekiwań dotyczących produkcji tego zboża w Brazylii – istnieje bowiem duża szansa, że zbiory w nadchodzącym sezonie będą równie duże jak zbiory tegoroczne. Pomimo rosnących kosztów transportu, brazylijscy farmerzy mają zamiar obsiać soją jeszcze większy areał niż w ubiegłym roku. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest to bardziej opłacalne niż zasiewanie kukurydzy, która obecnie w Brazylii jest bardzo tania, a jej zbiory w innych krajach (zwłaszcza w USA) też mają być duże.

Obecnie w Brazylii trwa okres przygotowania do zasiewów zbóż (żniwa rozpoczynają się w I kwartale każdego roku). Początek zasiewów jest ograniczany ustawowo i może on nastąpić nie wcześniej niż 15 września. Do tego czasu farmerzy z pewnością będą intensywnie śledzić pogodę. Aktualnie mamy do czynienia z okresem, w którym nie występują żadne typowe dla Ameryki Południowej zjawiska pogodowe takie jak El Niño czy La Niña, co sprawia, że trudniej jest przewidzieć, kiedy i ile deszczu spadnie na planowane areały zasiewów.

Dorota Sierakowska