Plan wspierania amerykańskiej gospodarki poprzez drukowanie dolarów spełnił tylko część oczekiwań. Tak uważa główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki.

Prawdopodobnie podczas wrześniowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego zostanie ogłoszony koniec programu pobudzania gospodarki poprzez zwiększanie płynności na rynku. Możliwe, że wstępne informacje na ten temat pojawią się podczas zaplanowanego na koniec tego tygodnia spotkania bankierów centralnych w amerykańskiej miejscowości Jackson Hole.

Jarosław Janecki podkreśla, że podczas pięciu lat wspierania gospodarki udało się uspokoić nastroje na rynkach. Silne były zwłaszcza obawy o sytuację sektora finansowego - przypomina ekspert. Ekonomista dodaje, że wpływ amerykańskich działań odczuła też polska gospodarka. W ostatnim czasie nasze obligacje był chętnie kupowane, między innymi dzięki łatwości, z jaką inwestorzy pożyczali nisko oprocentowane pieniądze z banków centralnych.

Nie wszystko się jednak udało. Największe rozczarowanie dotyczy reakcji Amerykanów, których nie udało się nakłonić do wydawania pieniędzy i pobudzania w ten sposób gospodarki.