Recesja w Europie zakończyła się wraz z drugim kwartałem tego roku. Wzrost PKB w drugim kwartale był pierwszym pozytywnym odczytem od półtora roku i pomógł wyciągnąć Europę z najdłuższej notowanej w historii recesji. W zeszłym tygodniu solidne dane gospodarcze wzmocniły wspólną walutę.

Dalsze umocnienie euro będzie jednak trudniejsze, gdyż także dane z USA wypadły powyżej prognoz. Polepszająca się sytuacja amerykańskiej gospodarki wraz z jastrzębimi wypowiedziami członków FED, budzą spekulacje o początku wygaszania programu QE już we wrześniu, co dodatkowo wspiera amerykańską walutę. W minionym tygodniu frank szwajcarski i funt brytyjski zanotowały mocne wahania kursu. Notatki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii i solidne dane gospodarcze wsparły funta. Z kolei frank szwajcarski zanotował dwumiesięczny dołek na parze ze wspólną walutą, co było efektem wypowiedzi lokalnych władz monetarnych. Osłabienie helweckiej waluty zostało złagodzone przez wybuch kryzysu egipskiego i związane z nim obawy o cenę ropy.

Złotemu nie udało się utrzymać wysokiego poziomu z poprzedniego tygodnia wobec euro. Czwartkowe święto i długi weekend zmniejszyły płynność i zachęciły część inwestorów do realizacji zysków. Niemniej jednak dane o inflacji i wzroście PKB wskazują na to, że cykl obniżek stóp procentowych na dobre dobiegł końca. Wzrost PKB za drugi kwartał wypadł zgodnie z oczekiwaniami, a presja cenowa okazała się silniejsza niż wieścili analitycy. Pewne spekulacje o możliwej dymisji ministra finansów nie pozostały bez wpływu na spadający kurs naszej waluty.

W tym tygodniu poznamy kolejne dane o wynagrodzeniach, produkcji przemysłowej oraz zapiski z ostatniego posiedzenia RPP. Te ostatnie najprawdopodobniej potwierdzą neutralne nastawienie Rady, która chce poczekać na efekt serii obniżek ceny pieniądza. Analitycy oceniają, że wynagrodzenia będą rosły, podobnie jak produkcja przemysłowa. Dane z przemysłu w poprzednim miesiącu rozbudziły nadzieję na mocniejsze odbicie gospodarcze. Jeżeli wypadną dobrze i w tym miesiącu, to zapewnią złotemu paliwo do kolejnych wzrostów.

Agnieszka Durlej, Client Group Manager Western Union Business Solutions Polska