Wczorajszy dzień pod znakiem danych z Wielkiej Brytanii. Solidny odczyt produkcji przemysłowej z niemieckiej gospodarki. Złoty stabilny wobec głównych walut, za wyjątkiem funta brytyjskiego. Pojawiają się kolejne wypowiedzi członków FED-u na temat QE3.

Wczoraj poznaliśmy kluczowe dane makroekonomiczne dla funta brytyjskiego. Pojawił się raport nt. inflacji oraz odbyło się wystąpienie szefa Banku Anglii Mark’a Carney’a. Bank Anglii zaczyna podążać drogą obraną już wcześniej przez Fed. Oznacza to tyle, że stopy procentowe w Wielkiej Brytanii zostaną podniesione dopiero wtedy, gdy spadnie bezrobocie. Gdy stopa bezrobocia spadnie poniżej 7% to Bank Anglii przyjrzy się ponownie prowadzonej polityce monetarnej. Prognozy wskazują, że może dojść do tego dopiero nie wcześniej niż w III kwartale 2016 roku.

Prognoza ta jest dość ostrożna. Rynki oczekiwały, że cel w postaci stopy bezrobocia znajdzie się na poziomie 6,5% i dlatego inwestorzy zaczęli kupować funta. W krótkim okresie trzymanie niskich stóp procentowych powinno umacniać walutę. Kurs GBP/PLN podczas sesji urósł od lokalnego minimum o około 8gr. I niewykluczony jest teraz ruch na tej parze nawet do okolic 5zł.

Na europejskim rynku pojawiły się dane o produkcji przemysłowej w Niemczech. Były to kolejne dobre dane, miesiąc do miesiąca był to wzrost o 2,4% przy prognozach na poziomie 0,3%.

Dzisiejsze kalendarium ponownie jest stosunkowo puste. Próżno szukać danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki. Najważniejsze dane poznamy o 14.30 i będą to dane o zasiłkach dla bezrobotnych ze Stanów Zjednoczonych. Prognozy zakładają 336 tys. wniosków.

Krzysztof Pawlak - FX Dealer w Internetowykantor.pl