Eurodolar porusza się wąskim zakresie w wyczekiwaniu na dzisiejsze dane ze Stanów Zjednoczonych. We wtorek testował 1,33. Dane publikowane po południu mogą spowodować wzrost zmienności na rynkach finansowych, a dzisiejsze posiedzenie może zapoczątkować zdecydowany ruch kursu EUR/USD, który mógłby określić trend w najbliższej przyszłości.

Na wykresie 4-godzinowym kursu EUR/PLN kształtuje się formacja podwójnego dna. W ostatnich dniach testowany był poziom 4,20, który okazał się być silnym wsparciem dla kursu. Przebicie linii szyi będzie potwierdzeniem ukształtowania się formacji, której potencjalny zasięg sięga 4,30.

Dziś o 20:00 odbędzie się posiedzenie FOMC. Zasygnalizowany może zostać moment, w którym rozpocznie się ograniczanie programu skupów aktywów. Najprawdopodobniej wydarzy się to we wrześniu. Ponadto oświadczenie FOMC może znów podkreślić, że podejmowane działania będą uzależnione od danych napływających z gospodarki. Takie sformułowanie stanowiska Komitetu pozwoli na pewną elastyczność pryz podejmowaniu decyzji o ograniczeniu QE3. O 14:15 poznamy raport ADP. Przykuwa on uwagę inwestorów, ponieważ jest używany do oceny skali zmiany piątkowych danych o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. Konsensus rynkowy zakłada wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym o 180 tys. osób. Odczyt z zeszłego miesiąca to 188 tys. Ostatnim ważnym odczytem jest dynamika PKB za II kw. w USA, której konsensus kształtuje się na poziomie 1 proc q/q. Byłby to wzrost niższy niż w pierwszym kwartale (1,8 proc.).

Marcin Pietrzak
Piotr Trautsolt