Poniedziałek na złotym przyniósł umocnienie rodzimej waluty. USDPLN zszedł na nowe lipcowe minima i tym samym był najniżej od 18 czerwca 2013. Ciekawa sytuacja pojawiła się również na parze GBPPLN, która była najniżej od 22 maja 2013. Dziś jednak nastąpiło odwrócenie nastrojów na złotym i nasza waluta osłabia się względem innych.

Mimo silnego umocnienia rodzimej waluty, handel na parach walutowych ze złotym przebiegał w dniu wczorajszym bardzo spokojnie. Spowodowane jest to oczywiście oczekiwaniem na liczne ważne publikacje i wydarzenia makroekonomiczne. W tym tygodniu zaplanowane są posiedzenia banków centralnych – Rezerwy Federalnej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Anglii. Najważniejsze będą oczywiście dane z Fed-u. Inwestorzy oczekują, czy szef Fed Ben Bernanke zasugeruje możliwość ograniczenia skupu aktywów w ramach QE3 już we wrześniu. Ważne będą informacje czy Fed zdecyduje się obniżyć docelowy poziom bezrobocia, który warunkuje utrzymanie niskich stóp procentowych. Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, które wprost odnoszą się do ewentualnego ograniczenia QE3. W środę ADP opublikuje raport o zatrudnieniu w sektorze prywatnym USA, natomiast w piątek poznamy najważniejszą publikację miesiąca – dane z amerykańskiego rynku prace publikowane przez Bureau of Labor Statistics.

Ważny dla złotego będzie w tym tygodniu publikowany w czwartek wskaźnik Menadżerów Logistyki polskiego sektora przemysłowego. Ostatnie odczyty wskazują progres w tym sektorze i można liczyć, że odczyt lipcowy będzie kontynuował ten trend i wskaźnik uplasuje się powyżej 50 punktów. Odczyta zapewne przełoży się reakcją na złotego, jednak kurs par nadal będzie pozostawał pod presją nastrojów globalnych.

Złoty dziś od godzin porannych osłabia się względem innych walut. Przecena obecnie sięga około 2 gr. Kurs USDPLN wybronił się na poziomie 3,1641i koryguje wczorajsze umocnienie złotego. Pierwszy opór dla tej pary 3,1900 wyznacza linia będąca promieniem łączenia ostatnich szczytów. Wybicie powyżej może sugerować pogłębienie korekty i wskazać potencjał ruchu w kierunku 3,2250. EURPLN zszedł 13 pipsów poniżej wsparcia 4,2000. Od tamtego czasu kurs dotarł do 4,2270. Pierwszym oporem jest obecnie 4,2400. GBPPLN, na którym przecena była wczoraj najbardziej widoczna, również odrabia. Wczoraj dodatkowo niedźwiedzi na tej parze wspierał osłabiający się funt, który również osłabiał się w relacji do dolara. Pierwszym oporem dla tej pary jest 4,8900 (poprzednia strefa wsparć). Dzisiejsze odbicie na CHFPLN zapewne zasmuciło kredytobiorców, którzy liczyli na pogłębianie spadków tej waluty. Najważniejszym oporem będzie 3,4400 wyznaczane przez lokalne szczyty, a następnie 3,4500 stanowiące wcześniej strefę wsparć.

Krzysztof Koza, Admiral Markets Polska