"Jednym z elementów strategii PKP S.A. jest oferta publiczna akcji PKP Cargo i notowanie ich na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jeśli ten proces zakończy się sukcesem, na warszawskiej giełdzie zadebiutuje pierwsza spółka z Grupy PKP" - powiedział prezes PKP S.A Jakub Karnowski, cytowany w komunikacie.

Karnowski dodał, że ma nadzieję, że inwestorzy docenią możliwość inwestycji w akcje "drugiej największej w Unii Europejskiej spółki z branży kolejowych przewozów towarowych, która będzie jednocześnie największą notowaną spółką z tej branży w Unii Europejskiej".

"Składając prospekt w KNF, wkroczyliśmy w kluczowy etap przygotowań PKP Cargo do oferty publicznej akcji i debiutu na warszawskiej giełdzie. Dokładamy wszelkich koniecznych starań, aby odpowiednio przygotować spółkę do IPO. Ostateczna decyzja dotycząca oferty publicznej, w tym jej terminu, będzie oczywiście uzależniona m.in. od decyzji właściciela i warunków rynkowych, powiedział prezes PKP Cargo Łukasz Boroń, również cytowany w komunikacie.

Planowany termin debiutu giełdowego PKP Cargo, który od kilku miesięcy jest wskazywany przez zarząd jako nadrzędny cel spółki, to IV kw. 2013 r. W ostatnim czasie debiutowi spółki zagroził protest związków zawodowych, który - według ekspertów - może opóźnić jego termin i wpłynąć niekorzystnie na wycenę spółki. Cargo liczy jednak na zbliżenie stanowisk oraz pomyślnie zakończyenie rozmów przed planową ofertą publiczną i debiutem.

PKP Cargo działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (60% udziału w rynku) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej (116 mln ton przewiezionych w 2012 roku).