Poranny komentarz rynkowy XTB – minister finansów Chin mówi jak jest

 Słowa te mocno rozczarowały inwestorów, gdyż były pierwszym od kilku miesięcy potwierdzeniem ze strony władz małych szans na zrealizowanie planowanego na ten roku wzrostu gospodarczego. Co więcej, minister potwierdził chęć władz do wspierania zmian w strukturze wzrostu gospodarczego Chin (wspieranie konsumpcji wewnętrznej) oraz zaznaczył, że władze są świadome kosztów owej krótkoterminowej „transformacji”. Zdementował również pojawiające się plotki o możliwym programie stymulacyjnym ze strony rządu w Pekinie.

Słowa ministra finansów potwierdzają jednoznacznie, że jesteśmy dopiero na początku hamowania chińskiej gospodarki. Brak szans na nowy potężny program inwestycji infrastrukturalnych oraz rosnące ryzyko twardego lądowania, na skutek problemów w sektorze bankowym, sprawiają że szanse na trwałe odbicie cen aktywów uzależnionych od koniunktury w Chinach są bliskie zera.

Ograniczenie QE3 już we wrześniu?

Wczoraj agencja Reutera opublikowała wyniki ankiety na temat sytuacji gospodarczej w USA, przeprowadzonej pośród ekonomistów najważniejszych instytucji finansowych na świecie. Najciekawiej prezentują się oczywiście oczekiwania co do pierwszego ograniczenia QE3, które według konsensusu powinno mieć miejsce już we wrześniu br. Ankietę przeprowadzono jeszcze przed publikacją minutes i wystąpieniem Bena Bernanke, ale wbrew reakcji rynków na owe czynniki, środa niewiele zmieniła w prognozach ścieżki wychodzenia z QE3. Jak pisaliśmy już wielokrotnie, my również oczekujemy ograniczenia QE3 we wrześniu. To zaś powinno ograniczać potencjał na osłabienie się dolara wobec większości walut.

Prawdziwy początek sezonu wyników

Dziś przed rozpoczęciem sesji w Stanach Zjednoczonych swoje wyniki opublikują dwa wielkie banki – JP Morgan i Wells Fargo. Oczekiwania w stosunku do sektora bankowego są wysokie i zakładają dwucyfrowe wzrosty wyników w stosunku do drugiego kwartału ubiegłego roku. Oczekiwany zysk na akcję JP Morgan to 1,43 USD przy przychodach wynoszących 24,9mld USD, w przypadku Wells Fargo odpowiednio 0,92 USD i 21,1mld USD. Wyniki dwóch gigantów warto śledzić z uwagą, ponieważ ewentualne rozczarowanie może spowodować zmniejszenie oczekiwań w stosunku do całego sektora i choć na chwile powstrzymać wzrosty na Wall Street. Taki scenariusz jest jednak mniej prawdopodobny niż solidne raporty, biorąc pod uwagę fakt, iż JP Morgan prezentował wyniki powyżej oczekiwań w 12 z ostatnich 13 kwartałów.

Paweł Kordala, Daniel Kostecki, Mateusz Adamkiewicz