PKP Cargo chce kontynuować dialog ze związkami zawodowymi i liczy, że uda się zbliżyć stanowiska oraz pomyślnie zakończyć rozmowy przed planową ofertą publiczną i debiutem na GPW w IV kw. 2013 r., poinformował prezes spółki Łukasz Boroń.

"Krótkoterminowy cel, czyli giełda, nadal obowiązuje. Mamy wolę ministra transportu i mamy wyniki, z którymi możemy śmiało wyjść do inwestorów" - powiedział Boroń na spotkaniu z dziennikarzami.

Prospekt emisyjny ma trafić do KNF już w przyszłym tygodniu

Według nieoficjalnych informacji, prospekt emisyjny ma trafić do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w przyszłym tygodniu. Resort transportu sygnalizował, że planowany termin debiutu giełdowego PKP Cargo to IV kw. 2013 r.

Zarząd PKP Cargo podkreśla, że w rozmowach ze związkami zawodowymi dąży do sytuacji, w której spółka ma być konkurencyjna i utrzymać elastyczność w obliczu zmiennej sytuacji gospodarczej, co w średnim terminie będzie korzystne również dla pracowników. Szacowane koszty oczekiwań związków zawodowych to nawet ok. 1 mld zł w ciągu czterech lat.

Wcześniej w tym tygodniu PKP podało, że związki zawodowe PKP Cargo zapowiedziały zerwanie rozmów w sprawie propozycji pakietu korzyści dla pracowników spółki, przygotowanego przez zarząd oraz zapowiedziały organizację strajku.

W maju PKP Cargo miało 50% udział w rynku pod względem masy i 61% pod względem pracy przewozowej.

PKP Cargo działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (60% udziału w rynku) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej (116 mln ton przewiezionych w 2012 roku).