Wtorek przyniósł dużą przecenę polskiej waluty. Wpływ na to miał EURUSD, który przez cały dzień tracił oraz pogorszenie nastrojów na europejskich parkietach. Warszawska giełda zachowała się zupełnie inaczej i sesja zakończyła się silnymi wzrostami. Optymizm również zagościł na polskim rynku długu. Rentowność 10-letnich obligacji spadła wczoraj do 4,082% wobec 4,321% na poniedziałkowym zamknięciu.

Środa to dzień, w którym Rada Polityki Pieniężnej przedstawi decyzję ws. stóp procentowych. W naszej opinii Rada zdecyduje się na obniżenie stóp o 25 punktów bazowych i tym samym sprowadzi stopę referencyjną do historycznie niskiego poziomu 2,5%. Patrząc na złotego, można powiedzieć, że potencjalna obniżka została już zdyskontowana w kursie, dlatego też taka informacja nie powinna skutkować większą reakcją na kurs złotego. Większe znaczenie natomiast będzie miał komunikat po posiedzeniu RPP, który zostanie przedstawiony o godzinie 16:00.

Nastroje globalne będą dziś kreowane przede wszystkim przez dane z USA. O 14:15 poznamy raport ADP przedstawiający zmianę zatrudnienia w USA, o 14:30 raport nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz dane dotyczące handlu zagranicznego, natomiast o 16:00 raport ISM dla amerykańskiego sektora usług. Dodatkowo przez cały dzień będą spływać dane odnośnie indeksów PMI dla usług, obrazujące aktywność tego sektora. Do końca tygodnia oczy inwestorów będą zwrócone w kierunku USA i oczekiwania na piątkową publikację danych z amerykańskiego rynku pracy. Te dane należą do jednych z najważniejszych w miesiącu i powinny znaleźć przełożenie również na polską walutę

Patrząc na sytuację techniczną na wykresach, USDPLN zbliżył się do ważnego oporu znajdującego się na poziomie projekcji 100% - 3,3525. Dalsza przecena rodzimej waluty wyznaczy kolejny zasięg dla wzrostów – 3,4740 (projekcja 161,8%). EURPLN również znajduje się blisko oporu wyznaczonego projekcją Fibonacciego. Pokonanie 4,3490 (projekcja 61,8%) i zamknięcie świecy dziennej powyżej tego poziomu powinno skutkować ruchem w kierunku kolejnej projekcji 4,44 (100%).

Krzysztof Koza z Admiral Markets Polska