Eurodolar kontynuuje lekkie wzrosty. Obecnie kurs EUR/USD znajduje się na 1,3060. Złoty pozostaje w stabilizacji. Kurs EUR/PLN cały czas zawęża zakres swoich wahań. Obecnie znajduje się na 4,3280, a USD/PLN na 3,3140. Dziś czeka nas bardzo ubogi dzień w odczyty ważnych danych makroekonomicznych.

Uwagę jedynie może przykuć dynamika zamówień w przemyśle w USA za maj (16:00). Uważamy, że na dwa dni przed świętem w USA (4 lipca – Dzień Niepodległości) oraz decyzją ECB ws. stóp procentowych, jak również piątkowym raportem z rynku pracy eurodolar nie powinien podlegać wysokiej zmienności. Na rynku złotego również dominować powinna atmosfera wyczekiwania. Jutro bowiem Rada Polityki Pieniężnej ogłosi decyzję ws. stóp procentowych. Nad ranem natomiast poznaliśmy decyzję Banku Centralnego Australii ws. stóp procentowych.

Zgodnie z oczekiwaniami koszt pieniądza nie został zmieniony (główna stopa: 2,75 proc.). Niemniej jednak australijska waluta straciła na wartości – od rana dolar australijski jest najsłabszą walutą w gronie G-10, osłabiając się wobec amerykańskiego dolara o niespełna 1 proc. W komunikacie bowiem władze monetarne utrzymały nastawienie na dalsze łagodzenie, ponadto więcej miejsca poświęcone zostało intencjom osłabienia waluty. Kurs AUD/USD zniżkuje do 0,9150.

Szymon Zajkowski