Nerwowo w Azji i na rynkach wschodzących

Kolejny nerwowy dzień w Azji i na rynkach wschodzących i to pomimo ogólnego osłabienia dolara i lekkiego cofnięcia się amerykańskich rentowności. Fatalne nastroje są na chińskim rynku akcji. Tutaj w ciągu miesiąca indeks HangSeng odnotował spadek z 11400 do 9800 pkt. Nerwowość widać też na walutach rynków wchodzących i na rynku długu. W ciągu ostatnich dni silnie wzrosły premie za ryzyko, które wcześniej były stabilne lub też spadały. Dla polskich 5-latek tez wzrost w ciągu dwóch dni to umiarkowane 10 pkt. (0,1%), ale dla Meksyku to 16 pkt., dla Węgier 21 pkt., zaś dla Brazylii aż 25 pkt. Ten ruch sygnalizuje globalną ucieczkę od ryzyka i może to być dopiero preludium do większego cofnięcia, gdyż ograniczenie QE przez Fed dopiero przed nami i rynek spodziewa się ciągle, że stanie się to dopiero po wakacjach.

Plotki dotyczące QE3 na razie bez wpływu na rynek

Wczoraj na rynku pojawiła się plotka, iż na posiedzeniu w przyszłym tygodniu Fed zdecyduje się na ograniczenie zakupów obligacji (obecnie 85 mld USD) o 5-10 mld USD. Informacja ta wywołała nerwową reakcję rynku, jednak była ona krótkotrwała. Faktycznie, pomimo nerwowości na rynkach wschodzących i w Azji dolar w ostatnim czasie traci na wartości i nie inaczej było wczoraj. Wydaje się bowiem, iż ostatnie dane z rynku pracy (pokazujące wzrost stopy bezrobocia do 7,6%) dają Fed możliwość odsunięcia ograniczenia QE jeszcze przez jakiś czas.

Natomiast napięcie na rynku pozostanie do samego posiedzenia. Szczególnie, iż niewielkie ograniczenie, choćby w celu przetestowania reakcji rynku, nie byłoby obecnie złą decyzją. Jak na razie jednak rynki nie dyskontują jeszcze takiego ruchu. Wczoraj nawet rentowności amerykańskich 10-latek nieznacznie spadły i wynoszą obecnie 2,19%.

Przesłuchanie w niemieckim sądzie bez istotnego wpływu na rynek

Wydarzeniem dzisiejszego dnia teoretycznie jest przesłuchanie w niemieckim sądzie konstytucyjnym odnośnie zgodności z niemieckim prawem operacji OMT, które w ubiegłym roku zapowiedziało EBC (znacząco poprawiając nastroje rynkowe, choć operacje w praktyce nie były wdrażane). W praktyce jednak ewentualny wpływ tego wydarzenia będzie incydentalny. Dziś bowiem raczej nie poznamy samej decyzji odnośnie legalności operacji i wydaje się, iż sąd finalnie nie odbierze EBC tej możliwości. W sądzie przemawiać będzie prezes Bundesbanku, ale w zasadzie wiadomo, iż będzie krytycznie odnosił się do OMT.

dr Przemysław Kwiecień