Pozytywnym zaskoczenie dynamiką sprzedaży detalicznej lekko umocniło amerykańską walutę. W trakcie sesji azjatyckiej dolar jednak stracił na wartości, a kurs EUR/USD osiągnął maksimum na 1,3025 (obecnie powraca w okolice 1,30). Złoty od rana traci na wartości. Przed rozpoczęciem sesji europejskiej kurs EUR/PLN wzrasta powyżej 4,16, a USD/PLN powyżej 3,20.

Dziś najważniejsze dane poznamy przed południem: wstępny odczyt PKB Polski za I kw. (10:00) oraz indeks ZEW za maj i produkcję przemysłową za marzec w strefie euro (11:00). Dynamika sprzedaży detalicznej w kwietniu wbrew konsensusowi nie przybrała wartości ujemnej po raz drugi z rzędu i wzrosła 0,1 proc. m/m (konsensusem -0,1). Niska dynamika to przede wszystkim pochodna spadku cen paliw – wartość wynika zatem nie z niższego wolumenu, a z niższych cen. W rezultacie odczyt ten należy postrzegać jednoznacznie pozytywnie, co potwierdza znacznie wyższa dodatnia dynamika wskaźnika na poziomie bazowym (0,6 proc. m/m). Dziś z kolei uwaga skupi się na danych ze strefy euro. Uważamy, że obecnie dane z dwóch stron Oceanu należy rozpatrywać w kontekście wcześniejszego zakończenia QE3 w USA oraz możliwości wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej w strefie euro. Sądzimy, że wraz z rosnącym prawdopodobieństwem tych dwóch scenariuszy dolar amerykański zyskiwał będzie względem euro.

Polska: Dynamika PKB najniżej od czterech lat

Dziś po raz pierwszy w historii GUS opublikuje wstępne, szacunkowe dane o PKB w I kw. bieżącego roku. Konsensus rynkowy zakłada stabilizacje na poziomie z czwartego kwartału ubiegłego roku, czyli 0,7 proc. w ujęciu rok do roku. Nasza prognoza jest jednak bardziej pesymistyczna (0,5 proc. r/r), za czym przemawia słabość konsumpcji prywatnej oraz dalszy spadek inwestycji. Rozbicie na podkategorie poznamy jednak prawdopodobnie dopiero 31 maja. Jeżeli dynamika ukształtuje się na poziomie zgodnym z naszą prognozą będzie to najniższe tempo wzrostu od czterech lat. Zakładamy jednak, że pierwszy kwartał bieżącego roku to dołek spowolnienia i w dalszej części roku czeka nas przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Uważamy, że odczyt może krótkotrwale podwyższyć zmienność na parze EUR/PLN. Dane zgodne z nasza prognozą powinny osłabić złotego.

Strefa euro: Przedsmak przed ważniejszymi danymi

Zwiastunem wzrostu wartości indeksu oczekiwań ZEW może być ostatnie lekkie odbicie indeksu nastrojów Sentix. 12- miesięczna korelacja zmian wartości tych indeksów sięga poziomu 0,86. Konsensus w ankiecie Bloomberga zakłada wzrost z 36,3 do 40 pkt. Z kolei odnośnie produkcji przemysłowej za marzec konsensus kształtuje się na -2 proc. r/r. Dzisiejsze dane udzielą pewnej wskazówki przed ważniejszymi odczytami: ZEW przed PMI oraz Ifo, które poznamy w przyszłym tygodniu, a produkcja przemysłowa przed jutrzejszym PKB za I kw. w strefie euro. Dobre dane powinny wywołać krótkotrwałe umocnienie wspólnej waluty. Uważamy jednak, że przed jutrzejsza publikacją PKB reakcja na dzisiejsze dane będzie ograniczona.

Szymon Zajkowski