Od początku tygodnia na rynkach finansowych dominują pozytywne nastroje. Dziś dodatkowo poprawiły je zaskakująco dobre dane o bilansie handlu zagranicznego Chin. Od ran wspólna waluta zyskuje na wartości, a kurs EUR/USD wzrasta do 1,3110. Euro umacnia się również wobec złotego. Kurs EUR/PLN wzrasta powyżej 4,14, z kolei USD/PLN zniżkuje poniżej 3,16.

Dziś poznamy ważne dane w kontekście polskiej waluty. Przede wszystkim decyzję RPP ws. stóp procentowych (tradycyjnie we wczesnych godzinach popołudniowych) oraz marcową dynamikę produkcji przemysłowej w Niemczech, czyli naszego największego partnera handlowego (12:00).

Po słowach gubernatora Banku Centralnego Nowej Zelandii od rana dolar nowozelandzki traci wobec głównych walut ok 1 proc. Graeme Wheeler powiedział, że w ubiegłym miesiącu Bank dokonywał interwencji na rynku w celu osłabienia waluty. Ponadto stwierdził, że jeżeli zostanie wyeliminowane ryzyko wzrostu cen nieruchomości, pojawi się przestrzeń do obniżki stóp procentowych. Wydaje się, że cierpliwość władz monetarnych do siły waluty została wyczerpana (dolar nowozelandzki od początku roku umocnił się wobec wszystkich głównych walut). Naszym zdaniem Bank strasząc możliwymi obniżkami stóp procentowych oraz interwencjami na rynku, próbuje przede wszystkim werbalnie wpłynąć na osłabienie waluty.

Polska: Rada nie zmieni stóp

Uważamy, że Rada podtrzyma strategię wait and see na drugim kolejnym posiedzeniu, niemniej jednak kombinacja czynników krajowych i globalnych zwiększa ryzyko obniżki stóp w czerwcu lub lipcu. W tym świetle brak obniżki w maju okazałby się chwilowym wsparciem dla złotego. Tym bardziej, że wielkimi krokami zbliżają się ważne publikacje makro, które na nowo rozbudzą spekulacje o przedłużeniu cyklu łagodzenia. Oczekujemy, że dynamika CPI w kwietniu spadnie poniżej 1,0 proc. r/r, a tempo wzrostu gospodarczego w I kw. wyniesie zaledwie 0,5 proc r/r. W dłuższym terminie wraz ze spadkami kursu EUR/USD, spodziewamy się osłabienia złotego wobec dolara oraz stabilizacji EUR/PLN w zakresie 4,10 - 4,20. Więcej na temat dzisiejszej decyzji RPP we wczorajszym raporcie Opinie TMS – RPP pozostanie w trybie wait and see.

Szymon Zajkowski