Osłabienie okazało się jedynie chwilowe i dolar odrobił wcześniejsze straty po publikacji danych z rynku pracy, które okazały się lepsze od prognoz. EBC zatrząsnął wspólną walutą podejmując decyzję o obniżeniu stóp procentowych i pozostawiając otwarte drzwi dla kolejnych takich decyzji. Euro zanotowało 3-miesięczne minima wobec umacniającego się funta. Brytyjską walutę wspierały dodatkowo solidne wskaźniki gospodarcze. Słabsze dane z Chin utrzymywały apetyt na ryzyko na niskim poziomie, jednak rynki akcji zanotowały kolejne szczyty w oczekiwaniu na dalsze stymulacje monetarne ze strony banków centralnych.

Polski złoty zanotował kilka mieszanych sesji, jednak ogólny obraz naszej waluty wskazywał na jej wrażliwość. Decyzja EBC o obniżeniu stóp procentowych oraz zapowiedź Fedu o możliwości poszerzenia stymulacji gospodarczej okazały się dla złotego wsparciem. Końcówka tygodnia przyniosła jednak osłabienie kursu naszej waluty po publikacji bardzo słabych danych z sektora przemysłu, który zanotował najszybsze kurczenie się od 4 lat.

Wydarzenia w bieżącym tygodniu

Złoty może napotkać trudności na drodze do umocnienia się w postaci możliwej obniżki stóp procentowych przez NBP, który w ten sposób będzie starał się wesprzeć polską gospodarkę. Rada Polityki Pieniężnej ogłosi swoją decyzję już w najbliższą środę. Biorąc pod uwagę niską inflację i słabe dane gospodarcze możemy oczekiwać cięcia ceny pieniądza, która już teraz jest niższa o 150 punktów bazowych niż w listopadzie 2012. Jeżeli dane z Chin rozczarują inwestorów i pogorszą prognozy globalnego wzrostu to z pewnością osłabi to też waluty krajów rozwijających się.

Agnieszka Durlej, Client Group Manager Western Union Business Solutions Polska