Porozumienie ws. Cypru zostało przyjęte z wyraźnym optymizmem przez rynki finansowe. Kurs EUR/USD wzrósł do 1,3050. Nie wpłynęło to jednak mocno na notowania złotego. Kurs EUR/PLN znajduje się tuż nad 4,17, a USD/PLN nad 3,20. Dziś oprócz doniesień z Cypru najważniejszymi wydarzeniami będą: aukcja włoskiego długu i wystąpienia szefów BoE oraz Fed.

We wczesnych godzinach porannych prezydent Cypru oraz Unia Europejska zawarli porozumienie w sprawie pomocy finansowej. Porozumienie zakłada wsparcie Cypru kwotą 10 mld euro oraz likwidację drugiego co do wielkości banku na wyspie – Laiki. Aktywa tego banku zostaną podzielona na „dobre” i „złe”, „dobra część banku zostanie przeniesiona do Banku Cypru – największego banku w kraju.

Depozyty poniżej 100 tys. euro zostaną nietknięte natomiast na depozyty powyżej tej kwoty zostanie nałożona planowana wcześniej opłata (jej wysokość nie jest jeszcze znana). Straty poniosą również obligatariusze wspomnianych banków. Porozumienie zostało ratyfikowane przez Eurogrupę i nie wymaga głosowania w cypryjskim parlamencie. Choć rynki zareagowały z wyraźnym optymizmem, to jednak zmuszenie części deponentów do poniesienia strat niesie za sobą niebezpieczny precedens. Ryzyko dynamicznego odpływu kapitału z greckich, czy hiszpańskich banków w sytuacji ewentualnej renegocjacji warunków pomocy znacznie wzrosło.

Dzień bez danych makro

Dziś największa uwagę dalej powinny przykuwać doniesienia z Cypru – m. in. oficjalne podanie kwoty udziału największych deponentów. We Włoszech natomiast Bersani ponowi próbę sformułowania nowego rządu oraz odbędzie się aukcja obligacji zapadających w 2014, 2018 i 2023 roku (wyniki powinny być znane po godzinie 11:00). O godzinie 18:15 w London School of Economics rozpocznie się debata z udziałem gubernatora BoE Mervina Kinga oraz szefa Fed Bena Bernanke na temat lekcji jakie niesie za sobą kryzys finansowy.

Szymon Zajkowski