Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi lekkie umocnienie polskiej waluty za sprawą poprawy nastrojów na szerokim rynku. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1686 PLN za euro, 3,1950 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4036 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu w dalszym ciągu oscylują poniżej 4,00% i wynoszą aktualnie 3,921% w przypadku 10-letnich obligacji benchmarkowych.

Weekendowe doniesienia z Cypru – uzgodnienie programu ratunkowego, odebrane zostały jako sygnał, iż wypracowany zostanie długo wyczekiwany bail-out dla tego kraju. Tym samym jesteśmy świadkami kontynuacji piątkowego odreagowania ostatnich zniżek związanych z sytuacją na Cyprze. Umowa obejmuje likwidację jednego z największych banków, Laiki, a Bank of Cyprus zmuszony będzie przejść restrukturyzację. Równocześnie najprawdopodobniej udało się uniknąć kontrowersyjnego zapisu dot. opodatkowania depozytów, jednak w przypadku Laiki czy BoC gwarantowane będą depozyty jedynie do 100 tys. EUR (zgodnie z unijnym prawem). Z rynkowego punktu widzenia wyraźny pro-wzrostowy sygnał na notowaniach eurodolara stanowić będzie wsparcie również dla bardziej ryzykownych walut koszyka CEE, w skład którego wchodzi m.in. polski złoty.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju bądź zagranicy. W kalendarzu figurują głównie wystąpienia przedstawicieli instytucji centralnych (FED oraz EBC). Przede wszystkim spodziewać się można głównie dyskontowania weekendowych doniesień z Cypru oraz pochodnej reakcji Europejskich parkietów i większości par walutowych po rozpoczęciu handlu w Londynie. Ostatnia korekta na większości rynków była pochodną obaw dot. sytuacji finansowej Cypru, ostateczne uzgodnienie bail-out’u stanowi impuls, który prowadzić będzie do odrobienia części strat, jednak za wcześnie, aby mówić o definitywnym zakończeniu trendu spadkowego.

Z rynkowego punktu widzenia początek sesji w Londynie przyniesie najprawdopodobniej dalsze umocnienie złotego i dalsze odrabianie strat z zeszłego tygodnia. Warto jednak pamiętać, iż dopiero wyjście rynku bazowego powyżej ostatniej pro-spadkowej luki (15.03) stanowić może sygnał kupna dla bardziej ryzykownych rynków i doprowadzić do ewentualnego zejścia poniżej wsparcia 4,155 EUR/PLN. W przypadku złotego należy mieć na uwadze, iż m.in. dane fundamentalne z zeszłego tygodnia ponownie przyczyniły się do wznowienia dyskusji dot. możliwego dalszego cięcia stóp procentowych w przyszłości. Sytuacja na rynku polskiego długu wskazuje jednak, że inwestorzy przestali obecnie grać pod taki scenariusz przyjmując utrzymanie stanowiska wait&see w RPP w trakcie najbliższych posiedzeń.

Konrad Ryczko