Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się dziś z prezesem Narodowego Banku Polskiego (NBP) Markiem Belką. Głównym tematem spotkania były wnioski z Rady Gabinetowej poświęconej wypełnieniu przez Polskę kryteriów członkostwa w strefie euro, podała Kancelaria Prezydenta.

"Prezydent i Prezes NBP rozmawiali o korzyściach z wypełnienia przez Polskę kryteriów z Maastricht oraz o dodatkowych działaniach potrzebnych do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki, tak aby po ewentualnym wejściu do strefy euro była ona zdolna do funkcjonowania we wspólnym obszarze walutowym" - czytamy na stronie internetowej Kancelarii.

Podczas Rady Gabinetowej, która odbyła się w ub. wtorek, Prezydent Bronisław Komorowski zaproponował skupienie się na ustaleniu harmonogramu przygotowań do przyjęcia wspólnej waluty, a nie - terminu wejścia do strefy euro. Premier Donald Tusk z kolei powtórzył, że w dłuższej perspektywie rząd chce przyjąć wspólną walutę.

Wchodząc w 2004 r. do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty, jednak bez określania terminów.