Wyniki włoskich wyborów wywołały wzrost awersji do ryzyka. Euro osłabiło się wobec dolara o ok. 250 pipsów - obecnie kurs EUR/USD zniżkuje pod 1,3050. Oddające premie za ryzyko i dobrze wyznaczające rynkowy sentyment spready rentowności włoskich i niemieckich obligacji od rana silnie się rozszerzają (10- letnich o ponad 40 pb).

Ogłoszone nad ranem oficjalne wyniki wskazały na przewagę Centrolewicowej Koalicji Pier Luigi Bersaniego w Izbie Deputowanych oraz Domu Wolności Silvio Berlusconiego w Senacie. Jak pisaliśmy we wczorajszym raporcie specjalnym takie rozstrzygnięcie niesie za sobą trzy warianty: uformowanie rządu mniejszościowego, utworzenie szerokiej koalicji centrowej, a jeżeli nie powiedzie się żadna z tych dwóch opcji – rozpisanie ponownych wyborów.

Utworzenie rządu mniejszościowego byłoby przez rynki odebrane negatywnie i groziłoby zablokowaniem procesu reform sektora finansów publicznych w dłuższym terminie. Uformowanie szerokiej, centrowej koalicji tylko przejściowo uspokoiłoby nastroje na rynkach, wraz z narastaniem konfliktów w rządzie i pogłębianiem się różnic w sprawie kontynuacji reform, wyprzedaże na rynku długu nasilałyby się, co uderzałoby również w eurodolara. Najbardziej niekorzystnym dla euro wariantem jest rozpisanie ponownych wyborów. Niepewność dotycząca przyszłości włoskiej sceny politycznej wywołałby destabilizację rynku długu.

Węgry: Siódma z rzędu obniżka stóp

O godzinie 14:00 Bank Centralny Węgier prawdopodobnie ogłosi siódmą z rzędu obniżkę stóp procentowych, co sprowadzi główną stopę do poziomu 5,25 proc. Za taką decyzją przemawia m.in. utrzymująca się recesja (IV kw. ubiegłego roku był czwartym z rzędu kwartałem ujemnej dynamiki PKB). Decyzja NBH pozostanie w cieniu ogłoszenia przez premiera Viktora Orbana nowego prezesa Banku – lokalne media donoszą, że informacja ta pojawi się w piątek. Nowe władze NBH (bardziej przychylne węgierskiemu rządowi) prawdopodobnie będą chciały pobudzić koniunkturę przed zaplanowanymi na przyszły rok wyborami parlamentarnymi poprzez dalsze luzowanie polityki pieniężnej.

USA: Bernanke o polityce monetarnej

Oprócz wyników wyborów parlamentarnych we Włoszech uwaga uczestników rynku skupi się dziś na półrocznym raporcie Bena Bernanke na temat polityki pieniężnej (rozpoczęcie wystąpienia o godz. 16:00). Po ostatnim jastrzębim protokole z posiedzenia FOMC, inwestorzy wyszukiwać będą słów dotyczących ewentualnego zmniejszenia lub wcześniejszego zakończenia trwającego obecnie skupu aktywów. Biorąc pod uwagę, że szef Fed jest dość gołębio usposobiony prawdopodobnie zwróci on uwagę na utrzymujące się zagrożenia dla amerykańskiej gospodarki – m. in. negatywny efekt podwyżek podatków, wzrost cen paliw oraz cięcia wydatków rządowych.

Szymon Zajkowski