Wszystko wskazuje na to, że kolejny tydzień zakończy się spadkami cen akcji na warszawskim parkiecie. W piątkowe południe bilans kończącego się tygodnia zamykał się 1,3-proc. stratą indeksu WIG. Jeśli sytuacja znacząco się nie poprawi do końca dnia to będziemy to czwarty kolejny tydzień regresu cen.

W całości za niego odpowiadają wydarzenia o lokalnym charakterze, na które nakłada się rosnąca niepewność na europejskich parkietach. Kolejne ciosy naszej giełdzie zadają duże spółki, które kreślą niekorzystne perspektywy.

W poprzednich dniach na kondycji rynku ważyła wyprzedaż walorów TP po publikacji słabych wyników za IV kwartał i podaniu pesymistycznych prognoz oraz obniżeniu dywidendy za 2012 r. Dziś giełdzie ciąży KGHM, który opublikował rozczarowującą prognozę zysków na ten rok. Spółka zakłada 3,2 mld zł zysku netto wobec oczekiwanych przez analityków 3,6 mld zł. Różnica jest spora, bo przeszło 10-proc., ale większość inwestorów traktuje oczekiwania spółki jako najgorszą z możliwości. Przez ostatnie lata firma przyzwyczaiła, że w ciągu roku podnosi szacunki.

Publikowana dziś po południu styczniowa inflacja w Polsce nie wpłynie zapewne na oczekiwania odnośnie kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. RPP wskazywała, że najważniejsza będzie kolejna projekcja inflacyjna. Zapowiada przez ekonomistów zniżka inflacji do 2% poprawi natomiast położenie posiadaczy depozytów, których realne oprocentowanie podniesie się. Zmniejszy się też presja na realne wynagrodzenia, widoczna w poprzednich miesiącach i niekorzystnie oddziałująca na konsumpcję.

Reklama

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Spadek styczniowej inflacji nie wpłynie na decyzje RPP, ale podniesie realne dochody z depozytów i zmniejszy presję na realne wynagrodzenia w gospodarce
Brytyjczycy coraz bardziej optymistycznie oceniają przyszłe tendencje cenowe na rynku mieszkaniowym

Rynki nieruchomości

Lutowe badanie gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii pokazuje, że coraz mniej odczuwa spadek wartości swoich mieszkań. 8,5% z 1500 badanych było przekonanych, że przez ostatni miesiąc wartość ich nieruchomości się podniosła, a 11,7%, że spadła. Różnica w tym względzie była najmniejsza od czerwca 2010 r. Jednocześnie zwiększał się kolejny miesiąc optymizm w postrzeganiu przyszłych zmian wartości. Tu też odczyt był indeksu będącego wypadkową oczekiwań na wzrost i spadek wartości, był najwyższy od czerwca 2010 r. Najlepsza sytuacja nadal utrzymywała się w Londynie, gdzie zarówno w zakresie bieżących tendencji, jak i oczekiwań mieliśmy przewagę pozytywnych opinii. Badanie gospodarstw domowych odnośnie zmian cen mieszkań jest traktowane jako wskaźnik wyprzedzający dla rzeczywistych danych na ten temat.

Z wyliczeń Investment Property Databank wynika, że styczeń był 15. kolejnym miesiącem spadku wartości nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii. Głównie za sprawą powierzchni handlowych poszła ona w dół o 0,2% w skali miesiąca. Całkowity dochód z tego rodzaju nieruchomości, na który składają się zmiany ich wartości oraz dochody z czynszów, wyniósł 0,4%.

Od dewelopera

Spółka Echo Investment rozpoczęła realizację nowego projektu mieszkaniowego Nowy Mokotów, zlokalizowanego w Warszawie przy ul. Konstruktorskiej. Planowany zespół mieszkaniowy składa się z 6 budynków o zróżnicowanej wysokości (od 5 do 9 pięter) połączonych trzykondygnacyjną bazą. Mieszkania znajdujące się w ofercie sprzedaży mają powierzchnie od 30 do 122 m kw. Wszystkie mieszkania na parterze wyposażone będą w ogródki, a te na ostatnich piętrach w przestronne tarasy. Właściciele pozostałych mieszkań będą mieli do dyspozycji komfortowe loggie i balkony. W podziemiach znajdzie się parking, w którym znajdą się także komórki lokatorskie i pomieszczenia na rowery.

Zespół analiz Home Broker