W centrum uwagi:
• Ropa WTI wzrostowym wyjątkiem
• Rosja trzecim producentem złota na świecie?
• Pszenica najtańsza od miesiąca

Ropa WTI wzrostowym wyjątkiem

Wczoraj notowania ropy WTI wzrosły o ponad procent, odbijając się w górę od technicznego wsparcia w okolicach 95 USD za baryłkę. Tym samym, cena amerykańskiej ropy po raz kolejny testowała opór w rejonie 96,90 USD za baryłkę. Poziom ten nie został jednak pokonany, a notowania surowca dzisiaj rano konsolidują tuż poniżej wspomnianej bariery. Cena ropy naftowej ma raczej niewielkie pole do wzrostów, zważywszy na fakt, że dane fundamentalne – duża produkcja oraz rekordowe zapasy surowca w USA – sprzyjają stronie podażowej.

Rosja trzecim producentem złota na świecie?

Tymczasem notowania metali szlachetnych rozpoczęły ten tydzień od przecen. Cena złota spadła o ponad jeden procent, docierając do najniższego poziomu od ponad miesiąca. Dzisiaj rano notowania żółtego kruszcu kontynuują ruch na południe, zbliżając się do wsparcia w rejonie 1634-1635 USD za uncję.

Nastroje na rynku złota sprzyjają przecenie tego metalu. Przede wszystkim, obecnie mamy do czynienia z obniżonym popytem na ten metal w Azji – ze względu na świętowanie Nowego Roku wciąż zamknięte są rynki w Chinach, Hong Kongu, Singapurze, Malezji i Tajwanie.

Dodatkowo, dzisiaj rano pojawiła się informacja o zwiększeniu tegorocznej produkcji złota w Rosji. Siergiej Kaszuba, prezes rosyjskiego Związku Producentów Złota, zapowiedział dzisiaj, że produkcja złota w Rosji w 2013 roku wzrośnie prawdopodobnie o 5%. Tym samym, kraj ten wybije się na trzecie miejsce największych producentów kruszcu.

Według danych World Gold Council, w 2012 r. w Rosji wydobycie złota znalazło się na poziomie 226 ton, co stanowiło wzrost o 7% w stosunku do 2011 r. Taki wynik pozwolił Rosji zająć czwarte miejsce wśród największych producentów metalu. W pierwszej trójce znalazły się takie kraje jak: Chiny, Stany Zjednoczone oraz Australia.

Wzrost produkcji złota w Rosji ma być efektem poszerzenia działań wydobywczych przez największą rosyjską spółkę produkującą złoto – Polyus Gold International. W ubiegłym roku Polyus zwiększył produkcję aż o 12% rdr, do poziomu 1,68 mln uncji. W tym roku spółka zapowiada wzrost wydobycia o kolejne 7%.

Pszenica najtańsza od miesiąca

Wyraźna przewaga podaży utrzymuje się także na wykresie pszenicy. Notowania tego zboża wczoraj przyspieszyły ruch spadkowy, a dzisiaj rano kontynuują zniżkę. Cena zboża testuje obecnie techniczne wsparcie w rejonie 737-738 USD za 100 buszli, wyznaczone przez lokalne minimum z pierwszej połowy stycznia tego roku. Jeżeli poziom ten zostanie przekroczony w dół, to może przyspieszyć to dalszy ruch cen pszenicy na południe, nawet poniżej 700 USD za 100 buszli.

Obecnie czynnikiem sprzyjającym zniżkom na rynku pszenicy są informacje dotyczące pogody w USA. Na wielu obszarach upraw pszenicy ozimej w Stanach Zjednoczonych spadły bowiem deszcze lub śnieg, łagodząc tym samym obawy o słabe zbiory tego zboża w USA.

Dorota Sierakowska