Od rana wobec dolara amerykańskiego umacniają się wszystkie oprócz dolara kanadyjskiego oraz nowozelandzkiego waluty z grona G10. Kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,3530. Na wartości zyskują również waluty rynków wschodzących.

Kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,18, a USD/PLN na 3,0850. Po wczorajszych słowach przedstawicieli Banku Centralnego Czech o mniejszej konieczności dalszego luzowania polityki pieniężnej najsilniejszej aprecjacji ulega czeska korona.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy o 25 pb i zgodnie z naszymi oczekiwaniami wyraźnie zasygnalizowała możliwość zastopowania trwającej od listopada serii redukcji kosztu pieniądza. Jesienią, przed rozpoczęciem łagodzenia władze monetarne chciały zapoznać z treścią projekcji inflacyjnych, teraz kiedy cykl zdaje się dobiegać końca spodziewamy się podobnego scenariusza, który przełoży się na utrzymanie referencyjnej stopy procentowej na poziomie 3,75 proc. na marcowym posiedzeniu. Jednocześnie wydaje się mało prawdopodobne, że do końca półrocza w Radzie, która w ubiegłym roku dwukrotnie zaskoczyła rynek „jastrzębim” stanowiskiem mógłby zyskać poparcie wniosek o obniżenie stopy referencyjnej poniżej 3,5 proc. Zdecydowanie płytszy i krótszy niż obecnie wycenia to rynek kontraktów stopy procentowej cykl łagodzenia będzie zdecydowanie działać na korzyść złotego.

Strefa euro: Draghi nie wyjdzie na wojnę walutową

Rada Prezesów ECB prawdopodobnie zdecyduje o pozostawieniu nie zmieni stóp procentowych (stopa refinansująca: 0,75 proc.). Natomiast podczas konferencji prasowej Mario Draghi nie ogłosi nowych narzędzi stymulacji gospodarki. Prezes ECB prawdopodobnie oceni pierwsze spłaty środków pochodzących z LTRO (skutkujące wzrostem rynkowych stóp procentowych) jako oznakę zdrowej normalizacji polityki pieniężnej. Odbijającej się od dna gospodarce strefy euro zagraża dynamiczna aprecjacja wspólnej waluty Uważamy jednak, że Draghi nie będzie angażował się w wojnę walutową i nie wypowie się w krytyczny sposób na temat ostatniego wzrostu wartości euro (zwłaszcza, że euro jest obecnie niedowartościowane o 7,5 proc wobec kursu REER). Dzisiejsze posiedzenie ECB nie stanie więc na drodze do dalszych wzrostów EUR/USD.

W. Brytania: Carney przyćmi decyzję BoE

W ankiecie Bloomberga wszystkie ankietowane instytucje oceniły, że Bank Anglii nie zmieni dziś stóp procentowych oraz nie rozszerzy również programu skupu aktywów. Decyzje takie mogą wpłynąć na lekkie umocnienie funta. Większe zainteresowanie powinno wzbudzić dzisiejsze wystąpienie Marka Carney (który zostanie nowym gubernatorem BoE w lipcu tego roku) w brytyjskim parlamencie (początek godz. 10:45). Uważamy jednak, że Carney podczas swojego pierwszego wystąpienia na temat brytyjskiej gospodarki i polityki monetarnej starał się będzie używać neutralnego tonu.

Szymon Zajkowski