Wczorajsza sesja na rynku „Forex” to przede wszystkim konsolidacja głównych par walutowych, co wiąże się z oczekiwaniem na posiedzenie ECB, podczas którego zostaną ustalone stopy procentowe.

Wielu inwestorów spodziewających się zachowania statusu quo, liczy jednocześnie na werbalną interwencję Mario Draghi mającą na celu powstrzymanie dalszego umacniania się europejskiej waluty. Warto także pamiętać, że sama konferencja ECB wpisuje się w dwudniowe spotkanie przywódców państw UE w Brukseli, gdzie będą podejmowane starania o wypracowanie planu finansowego na lata 2014-2020. W związku z tymi wydarzeniami, inwestorzy na głównych światowych parkietach wykazali się wczoraj raczej pesymizmem. DAX stracił 1,09%, CAC40 ubyło 1,40%, a amerykański Nasdaq100 zakończył dzień pod kreską na poziomie 2746,35 tracąc na wartości 0,31%.

Dzisiejszy dzień, oprócz wydarzeń w Brukseli, to także publikacja istotnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Odczyt wartości Jednostkowych Kosztów Pracy, Produktywności Pozarolniczej oraz Zadeklarowanych Wstępnie Bezrobotnych, będzie jasnym sygnałem dla inwestorów, pokazującym, w którą stronę zmierzają Stany Zjednoczone, choć warto zaznaczyć, iż prognozy nie odbiegają znacząco od aktualnego stanu.

Maciej Jędrzejak