Po piątkowej podwyższonej zmienności związanej z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy i wzroście eurodolara powyżej 1,37, pierwszego dnia tygodnia amerykański dolar odrabia straty. Kurs EUR/USD zniżkuje do 1,36. Polska waluta od rana zyskuje na wartości.

Obecnie kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,14, a USD/PLN na 3,04.

Przy braku ważnych wydarzeń, dziś większą niż zwykle uwagę uczestników rynku przykuć może publikacja indeksu Sentix za styczeń. Składowa oczekiwań w indeksie Sentix często stanowi dobrą wskazówkę odnośnie indeksu ZEW (który z kolei wyznacza ton oczekiwaniom przed najważniejszymi danymi: Ifo i PMI). W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja ECB ws. stóp procentowych.

ECB pewnie nie zmieni kosztu pieniądza, a uwaga skupi się na konferencji prasowej. Mario Draghi prawdopodobnie dokona oceny ostatniej redukcji nadwyżek płynności w sektorze bankowym (zwrot 137 mld euro z pierwszej LTRO), która skutkowała wzrostem rynkowych stóp procentowych. Powinniśmy dowiedzieć się czy jest to pierwszy krok w kierunku stopniowej normalizacji polityki pieniężnej czy może preludium do rozpoczęcia zacieśniania. Uważamy, że prezes ECB w celu uniknięcia zbytniego wzrostu stawek rynku pieniężnego (EONIA) oraz aprecjacji euro Draghi będzie unikał jastrzębiego tonu.

W. Brytania: Przyszły prezes BoE o polityce monetarnej

Od początku roku drugą (po oficjalnie osłabianym jenie) najsłabszą walutą w gronie G10 jest brytyjski funt. W tym okresie stracił on na wartości wobec dolara 3,3 proc. natomiast w stosunku do euro 6,3 proc. W sytuacji zacieśnienia się warunków monetarnych w strefie euro, oczekiwań na dalsze luzowanie ze strony BoE oraz obaw o trzeci dołek spowolnienia w Wielkiej Brytanii funt dalej może tracić na wartości – przede wszystkim w stosunku do euro. W tym tygodniu na notowania funta szterlinga wpływ może mieć wystąpienie Marka Carneya (prezesa BoE od lipca tego roku) przed Komitetem Skarbu. Odbędzie się ono 7 lutego, a przyszły prezes BoE wyrazi w nim swoje zdanie o polityce monetarnej i stabilności finansowej Wielkiej Brytanii.

Szymon Zajkowski