Wtorek przyniósł nam sporo informacji. Z perspektywy polskiej gospodarki najważniejsze dane napłynęły od naszych zachodnich sąsiadów. Zaprezentowany wczoraj indeks instytutu ZEW wskazał na pozytywne nastroje wśród niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych. Wskaźnik przyjął w styczniu wartość 31,5 pkt. co znacząco przewyższało oczekiwania rynkowe wskazujące na poziom 12 pkt.

Co oznaczać to może dla Polski? Biorąc pod uwagę silne powiązania pomiędzy krajami, wskazania instytutu ZEW mogą napawać optymizmem. W niemieckiej gospodarce widoczne są pierwsze oznaki ożywienia, które za sprawą relacji handlowych powinny przenieść się na gospodarkę naszego kraju. Ze szczególną uwagą należy obserwować teraz informacje napływające od zachodniego sąsiada, które wskażą, czy rzeczywiście Niemcy najgorsze mają już za sobą.

Rozczarowujące dane makroekonomiczne dotarły do nas zza oceanu. Sprzedaż domów na rynku wtórym w grudniu wyniosła 4,94 mln i okazała się nie tylko gorsza od oczekiwań (5,1 mln), ale również słabsza od danych w poprzednim miesiącu (4,99 mln). Także odczyt indeksu FED z Richmond pozostawia wiele do życzenia. Ten indeks aktywności gospodarczej przyjął w styczniu wartość -12 pkt, podczas gdy szacunki analityków mówiły o dodatnim, czteropunktowym wyniku. Niepokoi fakt, że jest to kolejny wskazanie indeksu aktywności gospodarczej dla USA, które mówi o możliwości recesji gospodarczej (poprzednio, minusową wartość przyjął Indeks FED z Filadelfii: -5,8 pkt).

W dniu dzisiejszym kalendarz makroekonomiczny będzie niemal pusty. Szczególnie czujni powinni być inwestorzy zainteresowani parami walutowymi z funtem. Rynki otrzymają pokaźny pakiet informacji z brytyjskiej gospodarki. O godzinie 10.30 poznamy protokół z posiedzenia Banku Anglii. W tym samym czasie zaprezentowane zostaną odczyty z brytyjskiego rynku pracy. Do publicznej wiadomości podana zostanie stopa bezrobocia za listopad (oczekiwania: 7,8%) oraz zmiana liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w grudniu. Oczekiwania mówią o braku zmiany liczby osób ubiegających się o ten zasiłek.

Michał Iskat - Specjalista Cash Management w Internetowykantor.pl