Piątek, podobnie jak cały zeszły tydzień zakończył się w dosyć dobrych nastrojach. Inwestorzy kupowali akcje, reagując na informacje z rynków azjatyckich.

W przypadku Chin optymizm napędzały informacje dotyczące planów stymulacji gospodarki przez rząd. Z kolei w przypadku Japonii wrócił ponownie temat kolejnych działań banku centralnego, który w nadchodzącym tygodniu będzie najprawdopodobniej dalej luzował politykę monetarną.
W rezultacie azjatyckie indeksy poszybowały w górę: Nikkei wzrósł o 2.86%, a Hang Seng o 1.12%. Na fali tego optymizmu wzrosły również indeksy w Europie, jednak w ciągu dnia nastroje uległy pogorszeniu. W rezultacie DAX spadło o 0.16%, CAC40 o -0.07%, natomiast FTSE100 wzrósł o +0.36%. Za oceanem nastroje znów były nieznacznie lepsze: DOW wzrósł o +0.39%, a S&P o +0.36%.

Najciekawszym wydarzeniem tygodnia na rynku walutowym było przebicie przez USDJPY poziomu 90. W kontekście planowanych ruchów ze strony BoJ warto nadal zwracać uwagę na notowania tej pary walutowej i ewentualne dalsze osłabianie jena.

Dodatkowo dziś należy zwrócić uwagę na publikacje niemieckiego PPI oraz napływające do mediów informacje dotyczące kolejnych problemów w strefie euro, a szczególnie w Grecji i na Cyprze.

Maciej Jędrzejak