Inwestorzy w środę czekali na informację dotyczącą poziomu stóp procentowych, jakie będą obowiązywały po decyzji RPP. Obniżenie głównej stopy o 25pb nie pomogło zbytnio inwestorom i główne indeksy nieznacznie zmieniły swoją wartość do zamknięcia z wtorku.

Środa na rynkach giełdowych przebiegała bardzo spokojnie. Obroty na głównym indeksie WIG20 wyniosły 533 mln PLN. Indeks największych spółek wzrósł na zamknięciu o 0,19 proc. mWIG40 zmienił swoją wartość notując spadek o 0,55 proc., a SWIG80 zamknął się w okolicach poziomów z wtorku ok. 10503 pkt. (+ 0,02 proc.). Obroty na szerokim rynku wyniosły 659 mln PLN. Małe zmiany na polskiej giełdzie mogła spowodować wypowiedź prof. Belki, który poinformował o możliwej przerwie w lutym jeżeli chodzi o dalsze luzowanie polityki pieniężnej. Ta informacja zmieniła nieco nastroje na rynku polskim na bardziej ostrożną. Na rynki finansowe napłynęły też dane z niemieckiej gospodarki, które okazały się nieco lepsze od poprzednich i wyniosły – 3 proc r/r. w stosunku do poprzedniego odczytu na poziomie 3,9 proc r/r. w listopadzie.

Po tak złej informacji główne indeksy europejskie przez chwilę zachowywały się słabo, po czym ostatecznie zakończyły środowe notowania na plusach. I tak FTSE wzrósł na zamknięciu o 0,74 proc., niemiecki DAX wzrósł o 0,30 proc. a francuski CAC40 zamknął wczorajszy dzień 0,30 proc. nad kreską. Sam przebieg notowań na europejskich rynkach był spokojny.

W USA tez wzrosty. Główne indeksy zanotowały kolejne wzrosty. Dobry dla amerykańskich inwestorów dzień zaczął się od publikacji dobrych wyników kwartalnych koncernu aluminiowego Alcoa. Alcoa podała, że jej skorygowany zysk na akcję wyniósł w czwartym kwartale 6 centów, jak oczekiwali analitycy. Jej przychody w ostatnich 3 miesiącach 2012 roku wyniosły 5,9 mld USD. Okazały się one lepsze od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 5,6 mld USD. Dobre okazały się też prognozy dotyczące wzrostu popytu na aluminium w 2013 r. Ich wzrost szacuje się na 7 proc. po wzroście o 6 proc. w 2012 r.

Czwartek zaczął się od publikacji dobrych danych płynących z Chińskiej gospodarki. W przeciwieństwie do reszty świata, Chiny mogą pochwalić się znacznym wzrostem bilansu handlowego, który wzrósł w grudniu do 31,6 mld USD wobec poprzednich 19,6 mld USD. Eksport r/r wzrósł o 14,1 proc. (prognoza 4 proc.) a import r/r 6 proc. ( prognoza 3 proc. ). Dzisiaj poznamy decyzję ECB o wysokości stóp procentowych w Eurolandzie. Obecnie wynoszą one 0,75 proc.

Michał Chudy