Pierwsze publikacje wyników globalnych spółek rozpoczęły się pozytywnie dla byków. Sprzedaż ALCOA pchnęła rynki w kierunku pozytywnych nastrojów. Zakupów nie przerwały nawet relatywnie słabe dane makro z Niemiec.

Listopadowa produkcja wzrosła zaledwie o 0,2% w porównaniu z oczekiwanym przyrostem o 1%. W rezultacie europejska sesja przebiegała w optymistycznych nastrojach. DAX zakończył notowania na plusie +0.32%, CAC40 +0.31% oraz FTSE100 na +0.74%. Optymizm panował również za oceanem, głównie za sprawą publikowanych wyników: indeks DOW wzrósł o +0.46%, a S&P o +0.27%.

Wczorajszym newsem dnia dla polskich inwestorów było trzecie w serii cięcie stóp procentowych przez RPP o 25 pkt. bazowych. Od dziś stopa bazowa w Polsce wynosi 4%, choć nie jest to pewnie ostatni ruch RPP w tym roku.

Dziś rynek oczekuje na decyzje EBC (13.45) oraz BoE (13.00). W obydwu przypadkach zarówno konsensus rynkowy, jak i prognozy Saxo Banku nie przewidują kolejnego cięcia. W przypadku EBC sytuacja Mario Draghiego jest bardziej skomplikowana, gdyż coraz częściej podnoszone są głosy o braku „monetarnej transmisji polityki EBC” i braku oczekiwanych efektów w postaci wyjścia z recesji. W połączeniu z rekordowym bezrobociem w Unii naciski polityczne i medialne na EBC są coraz większe. Stąd sama decyzja, co do wysokości stóp w euro nie będzie tak emocjonująca jak komentarze wokół tej decyzji. Dodatkowo dziś należy obserwować publikacje danych z amerykańskiego rynku pracy o 14.30.

Maciej Jędrzejak