Wtorek jest kolejnym dniem, w którym krajowa waluta traci na wartości w stosunku do ważniejszych walut na świecie. Polski złoty traci na wartości do euro, franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego.

Początek tego tygodnia nie przyniósł żadnych istotnych publikacji danych makroekonomicznych. Podobnie jest również dzisiaj, poza wiadomościami dotyczącymi koniunktury gospodarczej w strefie euro czy też wyników zamówień w przemyśle dla Niemiec.

O ile indeksy nastrojów dla Eurolandu za grudzień przedstawiają się dość stabilnie i pokrywają z oczekiwaniami analityków, to jednak sprzedaż detaliczna za listopad prezentuje się już nieco słabiej i wynosi 0,1 proc. m/m wobec prognozowanych 0,3 proc. m/m.

Zgodnie z rynkowym konsensusem okazała się również stopa bezrobocia w strefie euro na poziomie 11,8 proc. Kolejną interesującą publikacją dnia dzisiejszego był wynik zamówień w przemyśle dla Niemiec, które zanotowały wartość -1,8 proc. m/m, względem oczekiwanych -1,4 proc. m/m.

Wyniki tych parametrów nie pomogły wspólnej walucie, która traci dzisiaj na wartości do amerykańskiego dolara. Para EUR/USD tuż przed godziną 14.00 znajduje się na poziomie 1,3095 USD, tak więc niewiele poniżej psychologicznego poziomu 1,31 USD. Dalszy spadek kursu tej pary walutowej oraz przebicie dołem dziennego minimum 1,3090 USD dałoby szansę na przetestowanie wczorajszego dołka 1,3016 USD.

W obliczu braku istotnych publikacji w kalendarzu makroekonomicznym, jak i słabszych nastrojów na szerszym rynku, polski złoty traci dzisiaj na wartości. Para EUR/PLN o godzinie 14.00 oscyluje na poziomie 4,1220 PLN, a CHF/PLN notuje 3,4080 PLN. Również złoty oddaje wcześniej wygenerowane zyski w stosunku do dolara amerykańskiego, para USD/PLN osiąga wartość 3,1470 PLN.

Warto zwrócić uwagę, że dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, których finalną wartość poznamy jutro. Rynek oczekuje kolejnego cięcia na poziomie 25 pb, dlatego też taka informacja jest w znacznej mierze zdyskontowana. Mimo to dostrzec można iż, polski złoty od początku roku traci na wartości do większości głównych walut. Stąd też należy się zastanowić, czy mamy do czynienia z głębszą rynkową korektą na polskim złotym związaną z realizacją zysków na tej walucie, czy też rośnie awersja do krajowej waluty, co może być związane z pierwszym w roku posiedzeniem RPP.

Ze swojej strony oczekiwałbym kolejnego cięcia głównej stopy procentowej o 25 p.b. (na co wskazują też historyczne posiedzenia), a w obliczu już zdyskontowanej wcześniej wiadomości, niewielkiego osłabienia złotego. Tym samym, istnieje realna szansa na przetestowanie przez pary walutowe z krajową walutą istotnych poziomów: 4,1284 dla (EUR/PLN), 3,4147 dla (CHF/PLN) i 3,1680 dla (USD/PLN), jako ostatnich lokalnych szczytów.

Adrian Mech