Inwestorzy rozpoczęli tydzień na giełdzie, realizując zyski. Dzisiejsze notowania powinny mieć stosunkowo spokojny charakter na warszawskim parkiecie z otwarciem w okolicach 2.573 pkt.

Jednocześnie, istnieje możliwość kontynuacji lekkiego trendu spadkowego z zeszłego tygodnia i zamknięcia sesji przy poziomach 2560-2550 pkt.

Z punktu widzenia analizy technicznej, notowania WIG 20 wydają się lekko „przegrzane" i przełamanie ważnych poziomów może zwiększyć potencjał spadków w krótkim terminie. Istotne w mojej ocenie jest wsparcie na poziomie 2550 pkt. Przełamanie tego poziomu w dół może otworzyć drogę do testowania kolejnych ważnych wsparć powyżej psychologicznego 2500 pkt.

Z drugiej strony, w perspektywie kolejnych dni mamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie zmiany stóp procentowych. Rynek spodziewa się obniżki stóp o 25 pkt. bazowych, co zostało już uwzględnione w cenach akcji. Jednak silniejszy impuls ze strony Rady, taki jak obniżka stóp o 50 pkt. bazowych, może mieć pozytywny wpływ na notowania WIG 20, ponieważ oznacza stymulowanie wzrostu gospodarczego narzędziami polityki monetarnej.

Kalendarz ekonomiczny nie będzie dziś obfitował w ważkie dane. Inwestorzy mogą zwracać jednak reagować na publikacje dotyczące indeksu nastrojów w gospodarce strefy euro oraz tamtejszej sprzedaży detalicznej.

Marcin Niedźwiecki, specjalista rynku CFD i Forex, City Index