Źródła środowego optymizmu należy doszukiwać się za oceanem. Paliwem dla rynków była informacja o kompromisie w kwestii ulg podatkowych, które utożsamiane są z problemem klifu fiskalnego. Co prawda sprawa amerykańskiego budżetu ciągle pozostaje otwarta, jednak umiejętność osiągnięcia zgody w Izbie Reprezentantów sprowadza na drugi plan problem klifu fiskalnego i zaostrza apetyt na ryzyko wśród inwestorów. Należy pamiętać jednak, że euforia ma charakter chwilowy, a kwestie problemów budżetowych Amerykanów nie raz jeszcze podgrzeją atmosferę na rynkach.

W dniu wczorajszym poznaliśmy odczyt polskiego PMI dla przemysłu za grudzień. Polski przemysł w ostatnim miesiącu 2012 roku był w nieco lepszej kondycji niż oczekiwali analitycy (odczyt: 48,5 pkt, oczekiwania: 48) jednak jego poziom w dalszym ciągu wskazuje na recesje tego sektora w rodzimej gospodarce. Optymizmem napawa jednak fakt, że indeks ten systematycznie z miesiąca na miesiąc zbliża się do poziomu 50 pkt będącego symboliczną granicą pomiędzy wzrostem a recesją.

Pozytywne informacje napłynęły również z amerykańskiej gospodarki. Odczyt grudniowego indeksu ISM dla przemysłu okazał się nieznacznie lepszy od oczekiwań i wyniósł 50,7 pkt. Wynik jest w dużej mierze lepszy od poprzedniego odczytu i wskazywać może na ostateczne wyjście amerykańskiego przemysłu z recesji.
Dzisiejszy dzień pod kątem kalendarza makroekonomicznego należeć będzie po raz kolejny do Amerykanów. Szczególnie ważne będą dane dotyczące rynku pracy. O godzinie 14.15 poznamy raport ADP, przedstawiający sytuację na amerykańskim rynku pracy. Konsensus oczekiwań analityków mówi o utworzeniu w grudniu 133 tys. miejsc pracy w sektorze prywatnym wobec 118 tys w poprzednim miesiącu. 15 minut później zaprezentowana zostanie tygodniowa zmiana ilości wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. W tym przypadku oczekiwania nie są tak optymistyczne i mówią o zwiększeniu kolejki osób ubiegających się o zasiłek do 355 tys. (wobec 350 tys. w poprzednim tygodniu).

Uwagę rynków zwróci również protokół z posiedzenia FOMC, który zaprezentowany będzie o godzinie 20. Jak zwykle Komitet Federalny ds. Operacji Otwartego Rynku, w dwa tygodnie po decyzji odnośnie stóp procentowych, poda do publicznej wiadomości swoją ocenę stanu amerykańskiej gospodarki. 

Michał Iskat - Specjalista Cash Management w Internetowykantor.pl