Porozumienie to najpierw zostało poddane pod głosowanie we wtorek w Senacie dwie godziny po północy i zakończyło się pozytywnym rezultatem. Przyjęto utrzymanie ulg podatkowych dla klasy średniej (zarobki do 400 tys. USD oraz do 450 tys. USD w przypadku par), jednak podwyższone zostaną podatki dla osób o najwyższych dochodach. Natomiast temat cięć budżetowych został przełożony o dwa miesiące, aby amerykańscy politycy mogli wypracować bardziej szczegółowe rozwiązania.

Jednakże głosowanie w Senacie jeszcze niczego nie przesądzało. Rynki oczekiwały kolejnej nocy na głodowanie w Izbie Reprezentantów, gdzie większość mają Republikanie, którzy sprzeciwiali się podniesieniu podatków dla najwięcej zarabiających. Pierwsze informacje znajdujące się w depeszach agencji informacyjnych mówiło o tym, że w obecnej formie porozumienie zostanie odrzucone przez Izbę. To byłoby niekorzystne dla rynków, jednakże głosowanie w Izbie Reprezentantów zakończyło się powodzeniem, a Republikanie poinformowali, że wszelkie poprawki będą wnoszone później. Prezydent Barack Obama zapowiedział, że niezwłocznie podpisze się pod porozumieniem.

Wpływ na rynki jest pozytywny

Dziś ruszają pierwsze w 2013 roku notowania na amerykańskiej giełdzie. Wynik głosowania powinien mieć pozytywne skutki dla kupujących akcje, gdyż wcześniejsza niepewność powodowała przecenę na Wall Street. Pierwszą reakcję natomiast obserwowaliśmy już na rynku walutowym. Główna para jaką jest eurodolar zaraz po głosowaniu o godzinie 2:00 polskiego czasu ruszyła dynamicznie do góry kierując się w stronę poziomu 1,3300.

Takie zachowanie globalnych rynków może mieć także pozytywny wpływ na notowania złotego, który był najsilniejszą walutą w minionym 2012 roku.
Indeksy PMI w centrum uwagi

Już dziś poznamy całą serię danych z Europy oraz USA. Będą to głównie indeksy PMI dla sektora przemysłowego za grudzień. Kluczowym pozostaje pytanie, czy pierwsze miesiące nowego roku pomogą odbić się europejskiej gospodarce, dla której wspomniane odczyty są wciąż poniżej 50 pkt. sygnalizując zdecydowane spowolnienie gospodarcze. Jeśli odczyty nadal będą się pogarszać to niewykluczone, że zobaczymy już niedługo obniżkę stóp procentowych w strefie euro.
Publikacja PMI dla strefy dziś o godzinie 09:58 – konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 46,3 wobec poprzedniej wartości 46,2 pkt.

Daniel Kostecki