Po wypowiedzi lidera partii Demokratycznej o nieuchronności gwałtownego zacieśniania fiskalnego na rynku krótkotrwale wzrosła awersja do ryzyka. Kurs EUR/USD zniżkował o ok. 80 pipsów.

W drugiej części sesji amerykańskiej euro jednak odrobiło część strat i obecnie eurodolar znajduje się na 1,3250. Złoty od rana oddaje część wczorajszego umocnienia. Kurs EUR/PLN znajduje się na 4,0740, a USD/PLN na 3,0740.

Lider demokratów Harry Reid powiedział wczoraj, że nie uda się uniknąć klifu fiskalnego ponieważ druga strona nie chce współpracować. Słowa przywódcy senackiej większości wywołały wyprzedaż na Wall Street oraz dynamiczne umocnienie dolara amerykańskiego wobec większości głównych walut. Szybko jednak dolar ponownie zaczął się osłabiać. Nad ranem traci on wobec większości walut z grupy G10. Tradycyjnie w ostatnich tygodniach najsilniej osłabia się japońska waluta.

Oprócz zaprzysiężenia nowego rządu i wypowiedzi ministra finansów o konieczności agresywniejszego luzowania pieniężnego dziś na słabość jena dodatkowo wpływają słabsze od prognoz dane o japońskim przemyśle. W tym roku jen stracił na wartości wobec dolara prawie 11 proc. Dziś uwaga uczestników rynku ponownie skupi się na postępach w negocjacjach nad klifem fiskalnym. O godzinie 21:00 polskiego czasu w Białym Domu B. Obama spotka się z liderami kongresu.

Tak jak pisaliśmy wczoraj najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wypracowanie jedynie częściowego kompromisu, zakładającego przedłużenie ulg podatkowych dla większości amerykanów. Niemniej jednak nawet taka informacja powinna wpłynąć na spadek awersji do ryzyka i wzrost kursu EUR/USD. W niedzielę w kongresie pod głosowanie poddane zostaną ustalone na dzisiejszym spotkaniu rozwiązania. Wydaje się, więc że poniedziałkowy handel rozpocznie się od luki w notowaniach. O tym czy będzie to luka hossy czy bessy zdecyduje wynik głosowania.

Szymon Zajkowski