IntercontinentalExchange, (ICE), działający od 12 lat w USA parkiet kontraktów energetycznych i surowcowych prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia NYSE Euronext, największej na świecie giełdy papierów wartościowych – podała agencja Bloomberg powołując się na anonimowe źródło.

Propozycje kupna NYSE Euronext w gotówce i akcjach, wycenianej przez rynek na 5,8 mld dolarów, mogą być ogłoszone nawet w tym tygodniu – twierdzi wspomniane źródło. W zeszłym roku Departament Sprawiedliwości USA zablokował ofertę wrogiego przejęcia największej giełdy świata właśnie przez ICE oraz technologiczny parkiet Nasdaq OMX, gdyż połączenie operatorów zdominowałoby rynek amerykańskich akcji.

Perspektywa połączenia NYSE Euronext, na której notowane są największe firmy w USA, Francji I Holandii, z drugą pod względem wielkości giełdą derywatów odzwierciedla rosnące znaczenie instrumentów pochodnych oraz kurczące się wpływy liczącej 220 lat nowojorskiej giełdy NYSE. Jej udział w globalnym handlu akcjami spadł z 82 proc. do zaledwie 21 proc.

„Spada nie tylko wolumen obrotów, ale kurczy się także marża zysku ponieważ wszyscy konkurenci mają odmienne struktury korporacyjne” – mówi Thomas Caldwell, prezes i szef domu maklerskiego Caldwell Securities z Toronto – „Gnuśnieją i każdy czeka aż wzrośnie wartość obrotów, do czego może - ale wcale nie musi – dojść w ciągu kilku następnych lat”

Dzisiaj akcje NYSE Euronext we Frankfurcie podrożały aż o 24 proc. do 29,70 dolarów. Na wczorajszym zamknięciu cena akcji wyniosła 24,05 dolarów, co oznaczało ich spadek o 7,9 proc. w ciągu roku. Z kolei wartość rynkowa ICE wzrosła do 9,3 mld dolarów, zapewniając w tym roku wzrost wartości akcji o 6,6 proc.